A globális részvénypiacokon nehéz volt a szeptember: a kockázatvállalási kedvet visszavetették az inflációs félelmek, az emelkedő kötvényhozamok és az a kilátás, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve hamarosan elkezdi szigorítani monetáris politikáját. A tízéves amerikai államkötvények hozama a múlt héten 1,56 százalékon kéthavi csúcson is járt - írta az MTI.
Európában a befektetők optimizmusát nagyban csökkentette, hogy az euróövezeti éves infláció 13 éves csúcsra futott fel szeptemberben, és egyre növekszik a valószínűsége annak, hogy a magasabb infláció jó ideig kitart. Ráadásul a beszerzésimenedzser-indexek szeptemberben egy újabb hónapban tanúskodtak arról, hogy lassul az euróövezeti feldolgozóipar teljesítményének növekedése.
Ázsiában és a csendes-óceáni térségben inkább csökkentek az árfolyamok hétfőn, mivel a kínai ingatlanszektort és a magas inflációt övező félelmek háttérbe szorították a kedvező amerikai makroadatokról és a Covid-19 betegség elleni új gyógyszerekről szóló híreket. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,21 százalékos mínuszban, 629,75 ponton állt közép-európai idő szerint reggel háromnegyed nyolc körül.
Tokióban 1,18 százalékos mínuszban közeledett a záráshoz az irányadó index, Sydney viszont 1,29 százalékos pluszban zárt. Hongkongban két és fél százalékos mínuszba taszította az irányadó Hang Seng mutatót az a hír, hogy a China Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport a részvényei kereskedésének felfüggesztését kérte. Szöulban, Sanghajban és Sencsenben zárva tart a tőzsde.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken, de így is magas szinteken jár, miután szeptember hároméves csúcsokat döntött meg.
A decemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,16 százalékos mínuszban, 79,15 dolláron, míg a novemberi szállítású WTI 0,21 százalékos veszteségben, 75,72 dolláron forgott nyolc óra körül.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és szövetségeseiket, köztük Oroszországot magában foglaló, OPEC+ csoport szakminiszterei hétfőn döntenek a kitermelés növelésének üteméről.
Az arany ára emelkedik. Az azonnali jegyzésekben a nemesfém unciánkénti ára 0,04 százalékkal, 1761,01 dollárra, a decemberi szállítású aranyé pedig 0,16 százalékkal, 1761,20 dollárra nőtt a New York-i árupiacon.
Pénteken szinte kivétel nélkül csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek. London 0,84 százalékos, Frankfurt 0,68 százalékos, Párizs 0,04 százalékos, Milánó pedig 0,27 százalékos mínuszban, míg Madrid 0,04 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,42 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,45 százalékkal csökkent. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,32 százalékkal esett.
New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 1,43 százalékos, az S&P 500-as mutató 1,15 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,82 százalékos pluszban zárt. A határidős indexek enyhe csökkenést valószínűsítenek a hétfői nyitásra.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Tizezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?

Putyin tombolhat, nagy bajban aranytojást tojó tyúkja

Invázió Budapesten: de ez még csak a kezdet

Orbán Viktorék nagyon hittek benne, de csak bukdácsol a magyar ipar reménysége

Simor András megnevezte, ki lehet örökre hálás az MNB-s ügy miatt

Szép summát zsebelhet be a Mol a horvátoktól

Sokkoló számok: így tépte szét a háború és az infláció Európát

Az USA egyik legnagyobb hadiipari beszállítójával tárgyalt a 4iG

Ismét lehet jelentkezni a kkv-k innovációs képességét támogató felhívásra
