A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
Ahogy mondani szokták, ami az első félévben trend, az a másodikban már nem az. A régi igazságnak az első félévben igencsak jól teljesítő fejlett részvénypiacokon lehet alapja − vélekedett Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája. A részvényeknek az emelkedő hozamkörnyezet nem szokott jót tenni és a befektetők által figyelt két legfontosabb sztori, a Fed visszavonulása és a kínai növekedés lassulása közül egyik sem támogatja a részvénypiaci rally folytatódását. Ezért a következő két-három hónap volatilis lehet a fejlett részvénypiacokon. Tradelni lehet, de trendszerű emelkedést nem várok, inkább kisebb csökkenés jöhet − fogalmazott.
A már eddig is gyengén teljesítő fejlődő részvénypiacokon viszont egyelőre nem látszik a trendforduló, így maradhat az alulteljesítés, annak ellenére, hogy már most is brutálisan szét van ütve. Ennek főleg növekedési okai vannak, pontosabban az, hogy a növekedési várakozásoktól messze elmaradnak a nagyobb fejlődő országok, különösen a BRIC (Brazília, Oroszország, India, Kína). A leglesújtóbb a brazil helyzet, itt már egyenesen attól tartanak, hogy recesszióba csúszik az ország, de India is elég gyenge. A négy BRIC ország közül háromban most 0−2 százalékos GDP-növekedés látszik év/év alapon, Kínában ugyan még 7 százalék feletti a várakozás, de ennek realitását kezdik megkérdőjelezni a piaci szereplők. Akkor állhat meg a pénz kiáramlása a feltörekvő piaci alapokból, ha növekedésre utaló adatok érkeznének, például jó PMI-adatok képében. Ilyen szempontból fontosak lesznek a július közepén és végén érkező kínai makroadatok.
A Fedre és Kínára kell figyelni
Móró szerint tévedés azt gondolni, hogy a portugál kormányválság okozta a tegnapi esést, a rossz kínai adatok és a fejlődő piaci tőkekivonás borzolja a befektetők idegeit. A szakértő egyébként sem számít újabb Európából érkező sokkra, a következő hónapokban sokkal inkább a Fedre és Kínára kell figyelni. Harcsa Norbert, az Ipopema elemzője szerint eddig is érdemes volt az amerikai gazdaság és részvénypiac erejében bízni és a következő hónapokban is ez lehet a jó stratégia. Maga a piac most kicsit gyengébbnek tűnik − ha az S&P−500 nem tud visszamenni 50 napos mozgóátlaga fölé, az nem túl jó jel. Az EU-val kapcsolatban azonban fundamentálisan nehéz optimistának lenni, és ezen nem tud segíteni a pénzpumpa sem: az autóértékesítésektől a munkanélküliségig csak a gyengeség látszik, így továbbra is az USA-piacok felülteljesítése várható.
Az egyik legerősebb jelenleg zajló befektetési sztori a Brent és a WTI olajtípusok közötti különbség eltűnése. Tegnap négy dollárra szűkült a spread. Móró Tamás úgy véli, ennek oka, hogy a közel-keleti szállítási útvonalak által érintett Brent olaj elég gyenge, sokkal inkább a WTI van kitörésgyanús helyzetben, amit az amerikai szállítási kapacitások bővítése idézett elő, illetve piaci oldalról a Brent/WTI szűkülésére kiépített arbitrázsügyletek. Az olaj az áruféleségek között a legstabilabb, a szakértő szerint azonban innen már nem kellene tovább emelkedni, a kereslet és a kínálat egyensúlyban van.
Az arany kissé túladottá vált 1200 dollár környékén, ám hosszabb távon továbbra is lefelé van az irány, 1300 körül ismét shortolni kell − fogalmazott Móró.
Kiváló munkát végzett az Egis - más nincs
A hazai részvénypiacon továbbra is az Egis lehet a favorit Harcsa Norbert szerint, bár ehhez fontos lenne, hogy tartsa a 22 ezer forint feletti szintet. A társaság vezetése kiváló munkát végzett, volt sztori, kimentek a befektetőkhöz és meggyőzőek voltak − utalt a jelenleg is zajló külföldi befektetői körútra. A közelmúlt emelkedésével az Egis piaci kapitalizációja 750 millió dollár fölé emelkedett, ami azért érdekes, mert ha eléri az egymilliárd dollárt, azzal fölkerülne a papír az igazán nagy amerikai alapok radarjára. Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy ha még húsz százalékot emelkedne a részvény, akkor kellene igazán vásárolni − tette hozzá. A Concorde stratégája viszont az elmúlt időszakban gyengélkedő Richtert favorizálja, itt később sztori lehet az MSCI-indexbe való visszakerülés is, bár ezzel még hiba lenne kész tényként számolni. Az Egis viszont Móró szerint sokat emelkedett az utóbbi időben, itt már nem olyan vonzó.
A többi magyar részvényről a jelenlegi árszinten nincsenek pozitív véleménnyel a szakértők. Magyarországon jobb kötvényesnek lenni, mint részvényesnek − fogalmazott Móró. A Mol és az OTP se nem izgalmas, se nem olcsó, az OTP 4000 forint felé közelítve lenne vonzó, a Mol pedig 16 ezer alatt. A Magyar Telekomot szerettük, de most úgy látjuk, hogy csak 30 forint lesz az osztalék, és a kockázatok továbbra is magasak − mondta a Concorde munkatársa. A hozam így is 9 százalék lenne, de ezt egy hároméves OTP-kötvény lefedezve sokkal kisebb kockázattal felül tudja múlni, vagyis van vonzóbb alternatíva.
Harcsa szerint a Richter érdektelenné vált, amióta kikerült az MSCI-indexből, semmire nem reagál, így sávozhat 30 ezer és 36-37 ezer között. Az indexbe való visszakerülés pedig egyelőre csak spekuláció.
A Molnál nagy a további adóztatás veszélye, és nem is túl népszerű jelenleg, ami abból is látszik, hogy a Dana Gas bejelentésére, miszerint jelentős gáztalálata volt Egyiptomban, nem reagált semmit az árfolyam. Ráadásul az Ural olajban szűkült a kínálati oldal, ami miatt a korábbi pozitív Brent/Ural különbözet nulla közelébe esett, ami negatív a vállalat szempontjából. A Mol 2019-ben lejáró dollárkötvénye viszont vonzó lehet 6 százalék feletti hozammal.
A Telekomról nehéz jót mondani, nehéz helyzetben van a cég, a szentiment viszont kezdi elérni a mélypontot és 300 forint alatt biztosan megjelennek a felvásárlási találgatások, ami korlátossá teheti az esést.
Mi lesz a forinttal?
A forintot védi a még mindig jelentős hozamfelár, ha viszont 292−293 alá nem tudunk bemenni, akkor gyengülési hullám jöhet és könnyen 300−305 forintig ugorhat az árfolyam − vélekedett az Ipopema elemzője. A Concorde euró/forint célára 285, ami egy optimista nemzetközi hangulatban elérhető lenne. Jelenleg a sávkereskedés a valószínűbb, amibe belefér újra a 300-as árfolyam még a nyáron. Leginkább a fejlődő piaci tőkeáramlástól függ az árfolyam, ha fokozódik az eladási hullám, akkor kilenghet a forint is akár 300 fölé. Ennek ellenére relatíve erős marad Móró Tamás szerint, ami az ország pozitívabb megítélésének és a kedvező devizaegyenlegnek köszönhető. Miközben ugyanis a legtöbb fejlődőnél romlik a növekedési kép, itthon javul, így nem lógunk ki annyira a sorból, sőt itt inkább pozitív lesz a változás.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Trump újabb ötlettel sokkolta Zelenszkijt: az Egyesült Államok átveheti az ukrán atomerőműveket

Az EU kizárja az amerikaiakat, a briteket és a törököket is a 150 milliárd eurós újrafegyverkezési alapból
Döntöttek Amerikában, erre várt a fél világ

Ítéletet mondtak a kormányzat terveiről az elemzők, Orbán Viktor nem erre számított

Ha Németország nem győzi le Kínát, Magyarország is bukik

Sikeres volt a tüntetés, lemondott a miniszterelnök

Figyelmeztet a NAV: jól gondolja meg, mit csinál!

Megütötték a forintot, a törökországi botrány lehet a háttérben

Putyin nagyon fél Trumptól, „szisztematikusan engedni fog”
