A Goldman Sachs vezető stratégájának aktuális előrejelzése szerint ugyan az S&P 500-as index három százalékos emelkedéssel zárhatja az évet, azonban rövidebb távon a kockázatok lefelé mutatnak. David Kostin, a befektetési bank vezető amerikai részvénystratégája szerint három olyan tényező is van, amely a most indult gyorsjelentési szezonban aggaszthatja a befektetőket.

Az első és legfontosabb ezek közül az olaj árfolyama. Ez az elmúlt hetek drágulása után a 40 dollár/hordós szint körül megtorpanni látszik, s ez Kostin szerint azt jelenti, hogy az energetikai szektorban további nagy leírásokra lehet számítani. De nem fog emiatt jól szerepelni a pénzügyi szektor sem, itt a legnagyobb ballasztot szintén az energetikai szektorral kapcsolatos leírások jelenthetik. Hozzáteszi, a pénzügyi szektor nyereségességét e mellett a pénzügyi piacokon tapasztalt aktivitás jelentős csökkenése (rég nem volt ilyen kevés IPO, mint az első negyedévben) és az alapkezelők gyenge első negyedéves teljesítménye is sújthatja.

A befektetői hangulatot ráadásul a cégek részéről közzéteendő előrejelzések is tovább ronthatják. A Bloomberg által idézett Goldman elemzés szerint 2008 óta megfigyelhető, hogy a cégek saját nyereségére adott előrejelzése általában alacsonyabb, mint az elemzők várakozásai. Ha ez most is így lesz, ez akár ahhoz vezethet, hogy még tovább csökkennek a már amúgy is jelentősen lefelé módosított nyereségvárakozások.

2006 óta az amerikai cégek nagyjából 20 százaléka ad valamilyen előrejelzést gyorsjelentésével egyidőben a következő negyedévre, s ezek átlagosan 73 százaléka volt eddig pesszimistább az elemzők várakozásainál. A válságot követően ez az arány egyre rosszabb, s ez a folyamat mélyült 2012 óta. A tavalyi negyedik negyedévben például az S&P 500-as indexben szereplő cégek közül 114 adott ilyen módon előrejelzést, s ezek 83 százaléka az elemzői konszenzusnál alacsonyabb prfitról szólt.

A harmadik komoly ok, ami rontja a piac rövidebb távú kilátásait, az a sajátrészvény vásárlások szünetelése. Mivel a gyorsjelentések közzététele körül a cégek nem vásárolhatják saját részvényeiket, ezért a következő hetekben Kostin szerint az amerikai részvénypiac legfontosabb vásárlói esnek ki. A Goldman szerint ebben az időszakban a sajátrészvény vásárlási aktivitás jellemzően 33 százalékkal esik vissza, márpedig véleményük szerint ez volt idén az amerikai részvénypiacra áramló friss tőke legfontosabb forrása.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!