A kormány mindenkinek, aki eléri a minőségi küszöböt és időben elvégzi tanulmányait, illetve Magyarországon akar elhelyezkedni, kifizeti a tandíjat - közölte a kormányszóviő. A bejutás egyetlen feltétele a pontszám elérése, ezt karácsonyig meghatározza az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) - tudósított a hvg.hu. A kormány szerint a felsőoktatásban állami finanszírozással részt vevő diákok száma nem lehet kevesebb a tavalyinál, azaz 55 ezer főnél.

Részösztöndíj nem lesz, minden részletszabályt az Emmi dolgoz ki karácsonyig. Így azt is, hogy mely szakokat támogatja az állam, milyenek lesznek a hallgatói szerződések, amelyben vállalják a diákok a magyarországi munkavégzést.

A szóvivő elmondta azt is, hogy legalább 24 milliárd forinttal több pénz jut 2013-ban a felsőoktatásra - ebben azonban benne vannak a fejlesztések és a ppp-konstrukciók kiváltására szánt összegek is. Elmondta: a kabinet felállított három delegációt, amelyek az oktatási intézmények adósságrendezésével, az uniós önrész átvállalásával, és az állam és a magánszféra részvételével kialakított ppp-konstrukció megoldásával foglalkoznak. Az első két tételre egyaránt 10-10 milliárd forintot különítenek el, a harmadik tételről nem mondott számot, arra hivatkozva, hogy jelenleg megállapodás előtt áll az állam. Ha a jövő évi költségvetési sor mellé e három intézkedés számait hozzáadják, amely mintegy 50 milliárdot tesz ki, és kalkulálnak a felülről nyitott új felvételi rendszerrel, akkor legalább 24 milliárd forinttal több pénz jut 2013-ban a felsőoktatásra, mint előző évben. Jelentős többletforrások várhatók a pedagógus- és sportösztöndíjak rendszerén keresztül is - fűzte hozzá.

A kormány álláspontja az, hogy mind a diplomák minőségét javítani kell, mind azok számát emelni kell, akik sikeresen elvégzik az egyetemet. Magyarország közpénzből nem jóléti államok orvosait, és egyéb értelmiségeit akarja kitaníttatni - idézte Giró-Szászt a hvg.hu.

A kormányszóvivő elmondta: a diákhitellel, illetve a hallgatói szerződéssel kapcsolatos rendelkezéseket és a további paramétereket a szaktárca dolgozza ki. Azt kérte, a diákok várják meg, milyen konstrukció születik majd, felesleges előre kalkulálni. Arról, hogy lesz-e részösztöndíj, azt mondta: nem lesz, mert az szembemenne az egész rendszer logikájával.

A diákok megmozdulásairól, illetve a HÖOK-elnökének szerdán kezdett ülősztrájkjáról azt mondta: minden ilyen típusú véleménynyilvánítás a demokrácia sajátja. Ha a diákok úgy érzik, a kormány mást mond, mint amit helyesnek tartanak, akkor mondják el a véleményüket. Azt mondta, a Parlament előtt ülősztrájkot folytató Nagy Dávidot, a HÖOK-elnököt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tájékoztatta kormányülésen született határozatról.

Giró-Szász András jelezte: a kormány szándéka az elmúlt napokhoz hasonlóan, hogy bevonja a hallgatói önkormányzatot a megbeszélésekbe. A tárca vezetője a rektori konferenciával eddig is tárgyalt, és ezután is nyitott az egyeztetésekre - tette hozzá.