Az olcsó és egyszerűen előállítható szintetikus kábítószerek robbanásszerű terjedésére figyelmeztet az illegális drogpiacokon az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) vasárnap éjjel közzétett éves jelentésében.
A bécsi székhelyű ENSZ-hivatal szerint mindez komoly hatással lehet a drogkereskedelemre és halálos következményekkel az illegális szerek fogyasztóira.
Az UNODC adatai szerint 2021-ben világszerte 296 millió kábítószerfogyasztót tartottak nyilván, akik közül 13,2 millióan fecskendővel juttatták be szervezetükbe drogot. Előbbi adat 23 százalékos növekedést jelent a megelőző évtizedhez képest, míg az utóbbi 18 százalékkal magasabb az eddig becsültnél. Mindeközben a kábítószerek okozta egészségi problémákkal küzdők száma 39,5 millióra emelkedett, ami 45 százalékos növekedést jelent egy évtizeden belül.
Afganisztánban az országos kábítószertilalom hatására jelentősen zsugorodott a korábban növekvő ópiumtermelés.
Ez egyrészt globális távlatban előnyös, másrészt viszont a helyi földműveseket sújtja egyéb jövedelemforrások hiányában.
Afganisztánban mindemellett globális trend is megmutatkozik tekintettel arra, hogy a dél-ázsiai ország a régió egyik legjelentősebb metamfetamintermelőjeként is ismert. Ez utóbbi illegális szer az egyik leggyakrabban előforduló szintetikus drog.
A „cheap and easy" jelige alapján a jelentés éppen arra figyelmeztet, hogy kezdenek uralkodóvá válni a szintetikus drogok, amelyek olcsó és egyszerű előállításukkal átrendezhetik a kábítószerek piacát azzal, hogy a hangsúly most eltolódhat ezek gyártása felé.
A főleg Észak-Amerikában jelenlévő fentanil további példa arra, hogy a szintetikus kábítószerek terjedése milyen drasztikus és halálos hatással bírhat.
2021-ben mintegy 90 ezren vesztették életüket Észak-Amerikában kábítószer-túladagolásban. A halálesetek túlnyomó többsége a fentanilhoz köthető, amely ötvenszer erősebb a heroinnál és mintegy százszor hatásosabb, mint a morfium, és egyre több esetben használják már kábítószerek „felütésére", ami gyakran halálos következményekkel jár.
Az európai térségre vonatkozóan a jelentés megállapítja, hogy az ukrajnai háború ugyan megszakította a kokain és heroin hagyományos csempészútvonalait, de a globális trend itt is jelen van azzal, hogy a konfliktus következtében kiszélesedhet a szintetikus drogok termelése és kereskedelme.
A háború és kábítószerek együttes jelenléte a Szahara déli peremén húzódó, afrikai Száhel-övezetben is megfigyelhető, ahol az illegális kereskedelem mindenek előtt a térségben tevékenykedő lázadó és szélsőséges csoportok egyik bevételi forrását jelenti.
Rekordot döntött a világ legnépszerűbb drogja iránti kereslet
A koronavírus-világjárvány visszaszorulása óta rekordszintet ért el a kokatermesztés és kokaincsempészet a világon, ráadásul új kábítószer-csomópontokat hoztak létre Európában és Afrikában. Bővebben >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem

Így alakul a benzinár, erre készüljenek az autósok

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Mától új rendszer érvényes az autósokra, érdemes figyelni ezeket a táblákat

Jön a készpénzkorlátozás az EU-ban: veszélyben a magyar alapjog?

Sosem látott lépésre készül az Országgyűlés

Lerántják a leplet a magyar gazdaságról: sorsdöntő, ami a héten történik

Orbán Viktor: 15 évvel ezelőtt hazánk egy olyan ország volt, ahol úgy gondolták, munkából nem lehet megélni

Figyeljen nagyon, ha kedden repülne: lehet, hogy törölték a járatát
