A rendezvény kommunikációjáért felelős ügynökség szerint a minden eddiginél komplexebb tűzijáték alatt bengáli tüzek borítják be a Dunát, miközben a nemzeti történelem jelentős eseményeit élhetik át a látogatók a nemzetközileg is elismert magyar alkotóknak köszönhetően.

A teljes fővárosi Duna-parton élvezhető látványért 34 ezer pirotechnikai effekt felel, amelyeket 230 indítási pontról lőnek a magasba a Margit híd és a Petőfi  híd közötti folyószakaszon, valamint a Szabadság és az Erzsébet hídon. A Dunán hét folyami uszályról és 65 pontonról indítják a rakétákat – tették hozzá.

Újdonságnak nevezték, hogy a show keretében bengáli tüzek alkotnak úszó virágszőnyeget a vízen, ezen felül lézershow színesíti a műsort a Duna két oldalán, gazdagítva a Lánchíd és az Erzsébet híd látványvilágát. 

A tűz és fények játéka rendszerint a magyarság sorsfordító történelmi eseményeit, mitologikus lényeit, genezisét mutatja be, egy-egy konkrét témakört alapul véve

– áll a közleményben, amely szerint az alkotók az idén is ezt a hagyományt folytatják: az ünnepi tűzijáték középpontjában az a meghatározó történelmi mozzanat áll, amikor Szent István király a Szent Koronát és Magyarországot Szűz Máriának ajánlja fel.

A hét tételből álló tűzijáték-show zenei aláfestéssel kísért látványepizódjait szöveges narráció köti össze, az egyes fejezetekben a nemzet születése, a vérszerződés és a honfoglalás meséje, a keresztény-pogány háborúk kora elevenedik meg, továbbá olyan, a magyarság múltját és jelenét meghatározó értékek, mint a hit és a remény – írták.

Közölték azt is, hogy a tűz és fények játéka látványtervét a montreali tűzijáték-világverseny díjazottja, Seres Anikó álmodta meg, rajzolta és programozta Iványi Árpád és Réti Barnabás művészeti koncepciójára alapozva, míg a zenei aláfestés – amely a legnagyobb nemzeti klasszikusok műveiből építkezik – Elek Norbert munkája.

Milliárdos költségek

Magára a tűzijátékra nettó 1,4 milliárd forintot, az azt kísérő ünnepségsorozatra pedig több mint nettó 10 milliárdot költenek el az idén tudta meg a Párbeszéd egy benyújtott adatigénylésre válaszul – írta meg Facebook-posztjában Jávor Benedek, a párt politikusa, aki azt is hozzátette, hogy maga az ünnepség 12 milliárdos összege csak egy előzetes becslés, és akár még ennél sokkal többe is kerülhet.

A tavalyi augusztus 20. költsége nagyságrendileg hasonló volt: akkor 10,3 milliárd forintot költöttek el összesen a tűzijátékra, kísérő rendezvényekre.

Dupla tűzijáték lesz a Balatonnál, órákon át lövik körbe a vizet

Két napon is lesz esti tűzijáték és a települések időben eltolt kezdéssel lövik fel a rakétákat, úgyhogy a tó közepéről akár 3 órán keresztül is lehet élvezni a parádét. Bővebben >>>