Az au pairkedés tulajdonképpen azt jelenti, hogy egy meghatározott időre (valaki pár hónapra, de van, hogy egy évig is) kiutazik az ember egy másik országba, egy családhoz, ahol a gyerekre, gyerekekre kell vigyáznia, tehát gyakorlatilag gyermekfelügyeletről van szó. De emellett persze jár szabadidő és a befogadó családok is mindig igyekeznek sok programlehetőséget biztosítani és bemutatni a saját országukat, kultúrájukat. Tehát au pairként a feladatok közzé tartozik a fogadó család gyermekeinek ellátása, de elképzelhető, hogy elvárják, hogy a háztartási munkába is besegítsen az illető. Jelentkezni általában különböző au pair ügynökségeken van lehetőség, vagy úgynevezett au pair munka közvetítő szervezeteknél – írja a Pénzcentrum

A munkáért cserében a család szállást, teljes ellátást és némi költőpénzt biztosít.

A jelentkezés során magunk választhatjuk meg, hogy mennyi ideig szeretnénk au pairként dolgozni: pár hónapig, egy teljes nyáron keresztül, vagy akár egy vagy több évig.

A kint tartózkodás során rendelkezik az au pair társadalom- és egészségbiztosítással, az utazási költségeket viszont saját magának kell állnia. Természetesen a lakhatásért nem kell fizetni, és az ellátás is biztosított kint, így a kapott zsebpénzt az utazáson felül arra költik az au pairek, amire szeretnék. A jelentkezőkkel szemben állított elvárások elég sokszínűek lehetnek országonként, de akár családonként is, azonban van pár alapfeltétel is, aminek meg kell felelni, ha au pairkedni szeretnénk:

  • A legtöbb au pair állásra 18–24 éves fiatalokat várnak (de egyes ügynökségek 24–30 éves jelentkezők számára is közvetítenek állásokat).
  • Legalább alapfokon ismerned kell a fogadó ország nyelvét.
  • Nem kell munkatapasztalattal rendelkezned, de kétségtelenül előnyt jelent, ha bizonyítani tudod, hogy már dolgoztál korábban gyerekekkel.
  • Nem követelmény a jogosítvány sem, de előny (lehet) ha van.

Az is hozzátartozik a teljes képhez, hogy nem mindenhol ugyanannyit kell dolgozni egy héten, vagy hónapban. Ahol magasabb a zsebpénz összege ott több időt kell egy adott héten vagy hónapban dolgozni.

Több ország közül válogathatnak az érdeklődők 

A választható országok között Kína is szerepel, azonban a COVID járvány óta az ottani au pairkedés csak részlegesen állt vissza, így arról adatokat nem találtunk. Amerikában ugyan nem tűnik soknak az összeg, de nem is kell 45 óránál többet dolgozni egy héten és tanulmányi támogatás is jár.

Svájcban éri meg a legjobban au pairkedést vállalni, ugyanis ott akár 281 ezer forintot is kereshetünk, és egy héten 30 óra munka elégséges.

Természetesen szabadnapot is biztosítanak a bébiszittereknek, de annak mértéke is országonként és családonként eltérő lehet. Az Európai Unió hivatalos oldalán is található az au pairkedésről néhány információ, és hasznos tanácsokkal is ellátják a jelentkezőket.