A tágabb értelemben vett kelet-közép-európai régió – és benne különösen a magyar – a 2021-es remek teljesítménye után 2022-ben is az egyik legizgalmasabb részvénypiac lehet a világon – állapította meg Kocsi János, az Amundi Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere. Az okok nagyrészt a fejlett piacokon, azon belül is elsősorban az Egyesült Államokban keresendők.
A globális tőkepiacokon évtizedes rezsimváltás szemtanúi lehettünk az év elején. Ezt az váltotta ki, hogy az amerikai Fed által kilátásba helyezett kamatemelések és a mennyiségi szigorítás (QT) miatt az amerikai államkötvények nominális és reálhozama is gyorsan emelkedni kezdett. Ennek eredményeként 18 000 milliárd dollárról egy év alatt 7 500 milliárd dollárra csökkent a negatív hozamú kötvényekben lévő tőkeállomány.
Kapcsolódó
Nagyrészt ez volt az a puffer, ami az elmúlt években minden tőzsdei korrekciónál megmozdult, „belevásárolt a zuhanásba” és ezzel elhárította a nagyobb zuhanás veszélyét. Ezzel párhuzamosan az amerikai fiskális politika is ellőtte a puskaport, a koronavírus-járvány alatt szétszórt „helikopterpénzből" befektetők tőkéje is elolvadni látszik. Így – bár a 7500 milliárd dollárnyi negatív hozamú kötvény még mindig jelentős erő – lényegesen meggyengültek a részvénypiac támasztékai.
Az új helyzetben új szektorok a nyerők
E környezetben a piacok újraárazták a hagyományos (ciklikus) szektorok papírjait és a növekedési (zömmel technológiai) részvényeket. A továbbra is erős gazdasági növekedés miatt a jelentős profitot termelő hagyományos cégek árfolyama stabilabb maradt, szemben a ma még nem nyereséges, de nagy növekedés előtt álló cégek árfolyamával, akiknek a jövőbeni profitját most már nagyobb diszkonttal számítják be a befektetők az értékelésükben.
Előbbiek közül a pénzügyi szektor részvényei az emelkedő kamatkörnyezet miatt, az energiatermelő szektorok papírja pedig a 90 dollár körüli hordónkénti olajár, valamint a rekordokat döntögető gáz- és áramárak miatt még külön is emelkedtek.
Ráadásul ez a két tényező a közeljövőben is maradhat, hiszen a beinduló ár-bér spirál további kamatemeléseket vetít előre, a zöld átmenet és az orosz-ukrán, illetve orosz-amerikai feszültség pedig a magas energiaáraknak kedvez, ami tovább növelheti az inflációs fenyegetést. Ezzel szemben a techrészvényeket – a fix kamatozású kötvényekhez hasonlóan – hamarabb leterítheti a Fed által szorgalmazott mennyiségi szigorítás.
Ehhez képest a pénzügyi és az energia, illetve más árupiachoz kapcsolódó részvények árfolyama még mindig nem túlárazott, és itt jön képbe a közép-kelet-európai régió – mondta Kocsi János. A tágabb értelemben vett régió (magyar, lengyel, cseh, román, osztrák, görög, orosz) részvénypiacai hemzsegnek a ciklikus szektorok papírjaitól. Például a CETOP indexben szereplő részvények majdnem háromnegyede köthető a pénzügyi, valamint az energia-termelés szektorokhoz, ebből kifolyólag a nyomás alatt lévő növekedési papírok aránya rendkívül alacsony a többi releváns földrajzi régióhoz képest.
Kocsi János szerint a régiós papírok a 2021-es szárnyalás ellenére még mindig jelentős diszkonton forognak az európai, valamint a többi fejlődő piaci részvényekhez képest. Ehhez a CE4 országok esetében jellemzően 4-5 százalékos reál-GDP növekedés is társulhat idén, ami ugyancsak a ciklikus részvényeknek kedvez.
A magyar részvények ígéretesek maradnak
Különösen jól illeszkedik a fenti „részvényrotációs” történetbe a magyar részvénypiac a bank- és az olajszektor relatíve nagy súlya miatt. A magyar részvények átlagos, profitarányos árazása közel történelmi mélységekben van (még a román részvényeknél is olcsóbbak a hazai papírok), annak ellenére, hogy a blue chip-ek üzleti környezete rég volt ennyire kedvező – mondta Kocsi János. Egyrészt az Amundi előrejelzése szerint idén 4,5, jövőre pedig 4,4 százalékkal növekedhet a magyar reál-GDP ami a ciklikus papírok esetében támogató lehet, másrészt az összes magyar bluechipnek van saját vállalat- és szektorspecifikus oka is az erősödésre.
Ugyanakkor, a magyar részvénypiacot nem véletlenül árazzák diszkonttal a befektetők – véli az elemző. A választások közeledtével újfent megnőtt a bizonytalanság, a már zajló kampány hatással van a hazai gazdasági folyamatokra, például az üzemanyagár-befagyasztás formájában vagy a kamatplafon bevezetésével. Bár ezek az intézkedések egyelőre csak kis mértékben hatnak az érintett vállalatok fair értékére, sokat lendítene a magyar papírok megítélésén, ha ez a fajta bizonytalansági faktor csökkenne.
A pozitívumok közé tartozik, hogy a magyar jegybank hathatós reakciója a megemelkedett inflációs környezetre erősítette a monetáris politika hitelességét, amivel az ország – és ezáltal a részvénypiac – befektetői megítélésén is rengeteget javított. Az Amundi az MNB-nél magasabb, 6 százalék körüli inflációval számol az idén. A magyar részvénypiac hosszú távú kilátásait a hathatós versenyképességi intézkedések (az oktatás, az egészségügy, és a nyugdíjrendszer reformja, állami vállalatok hatékonyságának növelése, a jogszabályalkotás kiszámíthatósága) segítenék, mert a nemzetközi befektetők ezekre különösen érzékenyek.
Ugyancsak erős árfelhajtó erő lenne a magyar piacon az orosz/ukrán konfliktus elcsitulása. Összességében a magyar mellett a lengyel, valamint az orosz részvénypiac esetében is elmondható, hogy az árazási diszkont nem kevés politikai és geopolitikai kockázatot foglal magába, de a nagyobb kockázattűrő képességű és hosszú távon gondolkodó befektetők számára vonzó lehet, hogy ezen veszélyek minimális enyhülése is komoly felpattanást eredményezhet a rendkívül alacsony árazási szintekről.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Sokkoló adatok: ennyivel zuhant Ukrajna lakossága a háború óta

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

Van valami, amivel sakkban tartja a világot: monopolhelyzetben Kína

Egy méltatlanul lesajnált magyar nagyváros lenyűgözte a külföldi utazásszervezőket

Súlyos betegség sújtja a gyerekeket a Dunántúlon, a szülők sincsenek biztonságban

Most jól figyeljen: lehet, hogy már ön is nyugdíjba mehetne

Vészhelyzetben a bérlők, több tízezer embert fenyeget kilakoltatás
