Egy független amerikai szervezet az általa tesztelt, az USA-ban forgalmazott, több mint két tucat multivitamin-készítmény közül minden másodikkal kapcsolatban problémákat fedezett fel. Volt olyan készítmény, amely az elfogadható ólommennyiség tízszeresét tartalmazta - derül ki a ConsumerLab.com felméréséből.
A Reuters jelentése szerint mindössze 10 olyan készítmény volt a vizsgált mintában, amely megfelelt az előírásoknak, és amely megfelelő mennyiségben tartalmazta azokat az összetevőket, amelyeket a felirata mutatott. A felmérés jelentőségét az adja, hogy a multivitaminok igen népszerűek az Egyesült Államokban, éves forgalmuk 4 milliárd dollár körül alakul.

Ólom, A-vitamin

Az egyik legsúlyosabb problémát egy nőknek szánt vitaminkészítményben fedezték fel, amely 15,3 mikrogramm ólmot tartalmazott egy napi adagra vetítve. Ez tízszer akkora mennyiség, mint ami még nem minősül Kaliforniában veszélyesnek. Volt olyan gyerekkészítmény is, amely A-vitaminból több mint kétszer annyit tartalmazott, mint amennyit kellett volna, ami 9 éves kor alatt veszélyesnek minősül.

Ez van itthon

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) sajtóreferense közölte: a hatóanyag- és vitamintartalom alapján gyógyszernek minősített, az OGYI által ellenőrzött készítményeknél idehaza ilyen nem fordulhat elő.
Az unióban forgalmazott, étrendkiegészítőnek minősülő vitaminkészítményeket Magyarország EU-csatlakozása óta viszont nem kell kötelezően bevizsgálni, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csak tudomásul veszi a hazai piacralépést - tájékoztatott a szervezet szóvivője. Ritoók Emese hozzátette: az ÁNTSZ, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF), illetve az állategészségügyi hatóság szúrópróbaszerűen bevizsgáltathatja a készítményeket, ám mivel ezek a kutatások igen költségesek, s az egyes szervezeteknek maguknak kell azokat finanszírozniuk, az amerikai példához hasonló felmérésről a szóvivőnek nincs tudomása.

FVF-tanács: óvatosan a készítményekkel

Részben hasonló felmérésre viszont akadt példa: az FVF 2004 áprilisában kezdett vizsgálódni a táplálkozáskiegészítőkkel kapcsolatban. A vizsgálat véletlenszerű mintavétellel történt, így nem tekinthető reprezentatívnak.
A jelentés szerint az 50 vizsgált termék közül mindössze 7 felelt meg a csomagoláson jelzett értéknek, a többinél túl- vagy aluladagolták a vitaminokat, illetve az ásványi anyagokat. Ez a felügyelet szerint mindenképpen arra hívja fel a figyelmet, óvatosan kell „bánniuk” a fogyasztóknak a készítményekkel, hiszen a vitaminok túladagolása veszélyes lehet.

Mi van a legnagyobbakkal?

E vizsgálat eredményeinek nyilvánosságra hozását a vitaminpiac egyik szereplője, a több, FVF által kifogásolt terméket is gyártó Ed.Haas Hungária Kft. akkor jogilag aggályosnak tartotta, és vitatta az eredményeket is. A cég ügyvezetője úgy vélte, a kutatás eredményei azt a képzetet keltik, hogy kizárólag a több száz táplálkozáskiegészítő közül kiragadott 50 – hangsúlyozottan nem a legnagyobb forgalmú – készítménnyel vannak problémák.

Muszáj túladagolni?

A NAPI Gazdaság információja szerint egyébként mindegyik gyártó túladagolja készítményeiben a vitaminokat és ásványi anyagokat, ugyanis a jelenlegi gyártási technológia nem teszi lehetővé a rendkívül kényes anyagok pontos elosztását. Ezenkívül a gyártást követően, az oxidáció során a készítmények vitamintartalma csökken, tehát a túladagolásra szükség van, ha a gyártó tartani kívánja a csomagoláson feltüntetett értéket a szavatosság végéig.