A török államfő azt mondta: nem hagyható figyelmen kívül Ilham Aliyev azeri elnök azon javaslata, hogy Oroszország, az Egyesült Államok és Franciaország mellett Törökország is egyik társelnöke legyen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) úgynevezett minszki csoportjának, amely a hegyi-karabahi kérdésben közvetít 1992 óta - írja az MTI.
"Sajnos a minszki hármas eleddig nem jutott eredményre" - jelentette ki Erdogan.
Kapcsolódó
Erdogan az azeri és az örmény fél moszkvai egyeztetéseire utalva aláhúzta: ha Oroszország részt szándékozik venni a rendezési folyamatban, akkor ehhez Törökországnak is joga van. Hozzátette: ha Örményország Oroszországot, Azerbajdzsán pedig Törökországot részesíti előnyben, akkor Ankarának és Moszkvának is ott kell lennie a "béketárgyalásokon".
A líbiai szemben álló felek által az ENSZ égisze alatt pénteken Genfben kötött azonnali és tartós tűzszüneti megállapodás kapcsán török elnök arra mutatott rá, hogy azt "nem a legfelsőbb szinten kötötték".
Az egyezmény "nem megbízható" - emelte ki, hozzátéve, hogy az idő majd megmutatja, mennyire lesz tartós a fegyvernyugvás. Erdogan mindazonáltal reményét fejezte ki, hogy a felek tartani fogják magukat a tűzszünethez.
Stephanie Williams, az ENSZ-főtitkár líbiai politikai ügyekért felelős helyettes különmegbízottja a sajtónak pénteken azt mondta, hogy a megállapodásnak együtt kell járnia azzal, hogy távoznak az országból a zsoldosok, külföldi harcosok.
Ankara a líbiai polgárháborúban a Tripoliban székelő, a nemzetközi közösség által is elismert egységkormányhoz hű erőket támogatja.
Erdogan pénteki nyilatkozatában végül megerősítette azokat a múlt heti sajtóbeszámolókat, amelyek szerint a NATO-tag Törökország a Fekete-tenger partján fekvő Sinop tartományban tesztelte és teszteli továbbra az Oroszországtól vásárolt Sz-400-as légvédelmi rakétarendszert.
A török államfő leszögezte: az Egyesült Államok hozzáállása az ügyhöz Ankarát egyáltalán "nem köti". Egyúttal neheztelését fejezte ki, hogy miközben a szintén NATO-tag Görögországnak is van Sz-300-as orosz légvédelmi rendszere, addig az Egyesült Államok Athént nem bírálja.
Törökország 2019-ben szerezte be az Sz-400-asokat. Az ügyletet Washington már korábban élesen bírálta, és válaszul kizárta a kis-ázsiai országot az F-35-ös harci repülőgép fejlesztési programjából, felfüggesztette a vadászbombázók eladását is Ankarának, és szankciókat helyezett kilátásba az orosz rendszerek hadrendbe állítása esetére.
Az amerikai kormányzat amiatt aggódott, hogy a repülővel kapcsolatos érzékeny információk az orosz hírszerzéshez kerülhetnek.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Financial Times: Engedett a magyaroknak Brüsszel, csak ne blokkoljanak
Olyan mélyütést kaphat ezzel a magyar ipar, hogy az tényleg beteheti a kaput

Egy magyar feltaláló begyújtja a rakétákat: konténerből épít lakóházat a föld alá

Rogánt váltva Lázár új gazdaként lefejezte az útdíjbevételekért felelős céget

Konzultáció indul: tiltott lehet az ingatlan adásvétel egyes helyeken, hogy fenntartsák az egyensúlyt

Több mint kétezer embert tesz utcára a népszerű egyetem

Kétszámjegyű zuhanás: rengeteg befektetőt eltántorított a vámterhelt Kína

Ingyen osztogatnak élelmiszert a Tescóban este fél 10 után

Napok óta erre készül Orbán Viktor
