Tizenhárom megyében és a fővárosban gyérítik a szúnyogokat a héten – tájékoztatta a szúnyogirtási program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-t.

Tudatták:

több mint háromszáz településen és hat fővárosi kerületben végeznek kezeléseket a szakemberek.

Földi kémiai beavatkozások lesznek a Balatonnál, a fővárosban, a Duna mentén a Szigetközben, Komárom térségében, a Csepel-sziget településein, valamint Dunaújváros és Szekszárd környékén. Szükség van szúnyoggyérítésre az Ipoly és a Dráva mentén, továbbá Szolnokon és a környező területeken. 

Mint írták: az elmúlt héten is esős időjárás volt jellemző az ország nagy részén, és sok helyen villámárvizek alakultak ki.

A rövid idő alatt lehulló nagy mennyiségű csapadék pedig kedvez a csípőszúnyogok számára alkalmas élőhelyek kialakulásának.

A vízzel telített árkokban, az alacsonyabb fekvésű területeken, a kisebb-nagyobb pocsolyákban, de még a kerti eszközökben megálló vízben is milliószám fejlődnek a szúnyoglárvák. Ezért az ártéri és a nagyobb tavak mentén kialakult tenyészőhelyeken a szakértők jelzéseit figyelembe véve továbbra is végeznek szelektív, csak a szúnyogok lárváit elpusztító biológiai kezeléseket.

Ugyanakkor a kifejlett szúnyogokat is irtják. Ezt a települések lakott területein, jellemzően az esti és éjszakai órákban végzik.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a lakosság is sokat tehet a szúnyogártalom csökkentéséért azzal, ha a ház körüli vízzel teli hordókat, edényeket rendszeresen kiüríti.

Megkongatták a vészharangot a virológusok: folyamatos járványveszélyben élünk

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint 50 csípőszúnyog faj él, és a turizmus terjedése miatt a jövő járványaiért a vérszívók lehetnek a felelősek. Virológusok és a Magyar Tudományos Akadémia az állásfoglalásában jelezte, a jelenlegi kémiai gyérítés helyett biológiai szúnyogirtásra lenne szükség Magyarországon is. Bővebben>>>