Az iskolai orvosi igazolások rendszerének megváltoztatása miatt fordult Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárhoz a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.
A gyermekorvosok szerint az adminisztratív igazolások napi több órát vesznek el a valódi betegellátástól, a megkeresések 60-70 százaléka csak az igazolások miatt történik, miközben orvosi segítségre nincs is szükség, ami miatt az érdemi - gyógyító, megelőző – munkára nem jut elég idő.
Kincses Gyula a levelében azt írta: fontos lenne egy szakmai munkacsoport létrehozása azért, hogy az orvosok és a közoktatási intézmények, óvodák, iskolák, közösen alakíthassanak ki egy mindenki számára elfogadható, a betegellátást nem veszélyeztető szabályozási rendszert az orvosi igazolások kiadásáról.
A gyerekek között van a legtöbb beteg
Az elmúlt heti influenza adatok szerint 38 ezer embernél diagnosztizáltak influenzaszerű megbetegedést a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NKK). Azt írták: az év ötödik hetében 244 ezer ember fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel.A betegek korcsoport szerinti megoszlása:
- 44,3 százaléka gyerek,
- 28,6 százaléka 15-34 éves,
- 18,7 százaléka 35-59 éves,
- 8,4 százaléka pedig a 60 éven feletti volt.
A gyermekorvosok több alkalommal jelezték, hogy a kizárólagos adminisztratív igényű orvosi igazolások kiállítása hátráltatja a betegellátást, miközben az intézményvezetők nehezményezik, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben nem tudják a gyermek hiányzását igazoltnak tekinteni orvosi igazolás hiányában, amelynek súlyos jogkövetkezményei lehetnek a gyermekre nézve.
Például tanulmányi következmény; anyagi jellegű hátrány; szabálysértési és büntetőjogi felelősség is felmerülhet.
Az utólagosan kiállított igazolások csak a szülő bemondásán alapulnak, a telefonon vagy a telemedicina nyújtotta lehetőségeken keresztül bediktált időtartamok igazolásáért jogi felelősség nem vállalható - írja a kamara a levelében.
A MOK szerint a hiányzások orvosi igazolásának rendszere az oktatásügy részéről előírás, amelynek orvos szakmai indokai nincsen. Ezen a helyzeten nem javított köznevelési államtitkárság MOK-hoz eljuttatott álláspontja, amely szerint az orvos köznevelési és orvosszakmai okokból sem háríthatja át a betegség miatt indokolt orvosi igazolás kiadását a szülőre. Ez egyrészt tovább növeli az egészségügyi ellátórendszere indokolatlan terhelését, másrészt a szülőket valótlan állításokra kényszeríti, például arra, hogy családi okra hivatkozásra igazolják gyerekeik hiányzását - írta Maruzsa Zoltánnak címzett levelében a kamara.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Korlátozták a tej szó használatát a boltokban: vásároljon körültekintően!

Riasztó jelentést tett közzé a NASA

Nyűgöt jelentenek a visszaváltós vizes palackok, kár költeni rájuk

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Borravalót kér már a láncfűrész-kereskedő is: nem káprázik a szeme

Kár kerülgetni egy olyan súlyos problémát, ami minden második magyart érint

Ezzel sok nyugdíjas szembesül: minden területen kapkodnak utánuk

A fél világra ráijesztett Amerika, nem is múlt el a veszély

A milliós fizetés nem álom, kulcsszó a karrierváltás
