Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) kutatói szerint az orosz Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin feltehetőleg nem viszonoz majd semmilyen kegyességet, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök felajánl neki. Ezzel később az ország vezetése alááshatja Prigozsin politikai ambícióit és teljes mértékben rá foghatja a felelősséget a fronton elszenvedett kudarcokért.
A három legsúlyosabb probléma
Az amerikai katonai elemzők szerint az orosz védelmi minisztérium és Jevgenyij Prigozsin oligarcha közötti konfliktus valószínűleg a Bahmutért folytatott harc közepette érte el tetőpontját. Az orosz védelmi minisztérium – különösen Szergej Sojgu védelmi miniszter és Valerij Geraszimov vezérkari főnök – valószínűleg a Bahmutban történtekkel szándékosan meg akarta gyengíteni Prigozsint.
Az ISW egy korábbi értékelése szerint Putyin politikájában hatalmas szerepe van a bűnbakok kiállításának.
A tanulmány szerint rájuk támaszkodik azért, hogy az orosz katonai kudarcokért és a belföldön és külföldön is népszerűtlen politikáért ne kelljen teljes felelősséget vállalnia. Putyin az amerikai hadi kutatók véleménye szerint valószínűleg arra használja fel a Wagner-csoport súlyos veszteségeit, a fronton uralkodó háborús káoszt és háborús bűncselekményeket, hogy elterelje a figyelmet az orosz hadsereget érintő legsúlyosabb problémákról:
- a korszerűtlen fegyverekről;
- az emberhiányról;
- és a hatalmas veszteségekről.
Csinovnyik a háborúban
Az intézet jelentése arra is utal, hogy Prigozsin nem valószínű, hogy valaha vissza fogja nyerni Vlagymir Putyin bizalmát,
bár 2022 májusa és októbere között sok munkát fektetett karrierjének egyengetésébe a paramilitáris szervezet összekovácsolásával és vezetésével.
Prigozsin hatalmas harctéri bukása a szakértők szerint valószínűleg megijeszti a Kreml többi tisztségviselőjét is, például Ramzan Kadirovot, majd arra kényszeríti őket, hogy csökkentsék politikai vagy katonai ambícióikat, hogy elkerüljék a Wagner-vezető sorsát. Ráadásul Prigozsin már korábban saját emberei között is rossz hírnevet szerzett azzal, hogy ágyútöltelékként kezeli katonáit függetlenül attól, hogy börtönviselt emberekről van szó, vagy sem.
A lőszerért való nyilvános könyörgése a Telegramon bizonyára nem hozta meg a fiatal harcképes férfiak kedvét arra, hogy a Wagnernél szolgáljanak zsoldosként.
Dezertőrök idegenben
Egy orosz blogger március 12-én arról nyilatkozott, hogy a különleges erők körében rövid idő alatt óriásit nőtt a dezertálások száma. Azt állította, hogy nem maradt olyan különleges alakulat, amelynek teljes lenne a létszáma, és hogy
már a különleges erők egyes parancsnokai is szökéshez folyamodnak saját egységeikből annak ellenére, hogy az elmúlt 10 évben rendkívül magas fizetést kaptak.
A brit védelmi minisztérium borzalmas becsült számadatokat tett közzé: értesülései szerint negyvenszer annyi keleti orosz régióból származó katona hal meg az ukrajnai fronton, mint moszkvai orosz katona. Az adatokat tovább árnyalja, hogy a kazah és tatár kisebbség az Asztrahán régióból származó orosz katonák áldozatainak 75 százalékát teszi ki.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!