A minden második hitelfelvételben aktív szerepet játszó banki közvetítők szövetsége, a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) felmérésében vizsgálta a piac változásait. A magyar hitelpiacon 2023 áprilisában készült először olyan felmérés, mely a legnagyobb aktivitású, éves szinten több, mint egy milliárd forint lakáshitel volument elérő szakértők véleményét szondázta. Az összesen 133 hitelszakértő tavaly a teljes hazai lakáshitelpiac új szerződéseinek 15 százalékánál volt aktív.
A lakáshitelpiac várhatóan 2024 második felében térhet vissza a havi 100 milliárd forintos szintre.
2023 első negyedévében a lakáshitel szerződések értéke 67 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakától. Ezen visszaesés még akkor is sokkolóan magas, ha figyelembe vesszük, hogy a zöld hitelek (MNB zöld otthonteremtési program) kiemelten kedvező feltételei jelentősen megnövelték a keresletet 2022 elején.
Hamarosan zöld célokra is fordítható a fogyasztóbarát lakáshitel
Áprilistól zöld célokra is fel lehet venni a minősített fogyasztóbarát lakáshitelt az Ersténél. Az energiafelhasználásukat csökkenteni kívánó hitelfelvevők az új lakás vásárlása, illetve építése mellett korszerűsítésre és felújításhoz is igényelhetik a konstrukciót. Bővebben >>>Miért ment el a kedvünk a hitelektől?
A hitelfelvételt gátló tényezők között szerepeltek az alábbiak:
- a magas kamatszint után
- szorosan következik az ügyfelek által érzékelt saját anyagi jövő bizonytalansága
- és a rekord magas infláció.
A bankok szigorúbb hitelbírálata csupán a negyedik helyen nevesített ok az alacsonyabb hitelfelvételi hajlandóság mögött.
A közvetítők hangsúlyozzák, hogy szemben a 2008-as válsággal, ma a bankok hitelnyújtási aktivitásában nincs törés, sőt a bankok közötti verseny kifejezetten aktívnak tekinthető az ügyfelekért.
Ezekben a kerületekben kapkodnak a lakásokért a befektetők
Az ingatlanbefektetők a 2022-es adatokhoz képest változatlanul átlagosan közel 50 millió forint értékű lakásokat vásároltak Budapesten. A preferált lokáció 2023-ban is változatlanul a pesti belváros. Bővebben>>>Mikorra jósolják a piac rendeződését?
A felmérés vizsgálta azt is, hogy mikor térhet vissza a lakáshitel felvételi aktívitás újra a havi 100 milliárd forintos szintre. A szakértők ennek időpontjaként 2024 év második felét tűzték ki.
Az átlagember számára talán túlzottnak tűnhet a havi 100 milliárd forint, így érdemes megjegyezni, hogy
a magyar lakosság eladósodottsága komoly mértékben elmarad mind az európai, mind a szomszédos országok átlagától (és a 100 milliárd forintos havi dinamikával 5 éven belül sem érné utol a regionális átlagot.)
Most járhat jól az, aki lakáshitelre pályázik
Hamarosan jöhetnek a zöld fogyasztóbarát lakáshitelek. Áprilistól legalább a kezdeti költségek egy részét el kell engedniük a bankoknak az ilyen kölcsönöknél, ha minősített fogyasztóbarát lakáshitelt választ az ügyfél. Kamatkedvezményt is adhatnának, de ebben egyelőre nem látszik nagy tolongás. Bővebben>>>Ki milyen stratégiával hozná vissza az elmaradt bevételt?
A hitelpiac visszaesése természetszerűen negatívan érinti a közvetítők bevételeit, így érdemi kérdés, hogy ki milyen stratégiát választ a negatív piaci környezet hatásainak kompenzálására.
- A szakértők közel háromnegyede kibővíti tevékenységét és a lakáshitelek mellett elkezd foglalkozni egyéb banki termékek közvetítésével is.
- 71 százalék nyilatkozott úgy, hogy új ügyfélszerzési csatornákkal kívánja támogatni saját üzleti volumenét,
- és közel a banki közvetítők fele szándékozik belépni biztosítási termékek piacára is.
Késhegyre menő harcot folytatnak a bankok a babaváró hitelt igénylőkért
Januárban mindössze 716 fiatal házaspár igényelt babaváró hitelt, és bár a február erősebb volt, az 1231 igénylő még így is jelentősen elmarad a korábbi időszak négy-ötezres havi átlagától. Emiatt a bankok között mind nagyobb a verseny az ügyfelekért, már csak azért is, mert közülük sokan lakáshitelt is igényelnek mellé. Bővebben>>>Merre tart a digitalizáció?
A digitalizáció a közvetítői piacon is dübörög.
- A szakértők 68 százaléka gondolja úgy, hogy a folyamatok, az ügyfélazonosítás és aláírás digitalizációja jelentős mértékben fog fejlődni a következő három évben.
- A közvetítők mindössze 28 százaléka gondolja úgy, hogy ez közepes mértékben fog megtörténni,
- míg 4 százalék véli úgy, hogy kis mértékben.
Mi javítana a helyzeten?
A teljes hazai lakáshitelezési volumen 15 százalékát adó szakértők véleménye szerint a szabályozó szervek (Gazdaságfejlesztési Minisztérium és MNB) több ponton is tudná a piac hatékonyabb működését támogatni a törvényi és rendeleti szabályok módosításával:
- a hitelszakértők 90 százaléka szerint a legfontosabb KHR és NAV adatbázisok közvetítők számára elérhetővé tétele lenne,
- 86 százalék véli úgy, hogy a hitelezési folyamatokhoz szükséges igazolások egységesítése érdemi előrelépés lenne,
- az uniformizált dokumentációk bevezetése pedig 80 százalékos támogatottságot kapott.
Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!