Az orosz-ukrán háború szűkítette a kormány költségvetési mozgásterét - közölte Orbán Balázs.
A miniszterelnök politikai igazgatója felidézte, hogy 2022-es választások után 4+1 kormányzati vállalást tettek, vállalták, hogy
Kapcsolódó
- az energiaválság, az elszálló kamatok, a szankciós politika és a háborús infláció ellenére megvédik a családtámogatásokat,
- a rezsicsökkentést,
- a munkahelyeket,
- valamint a nyugdíjak reálértékét,
- plusz ezeken felül új vállalásként szükségszerű volt a hadsereg modernizációjának a felgyorsítása is.
Orbán Balázs azt mondta:
A 2021-es költségvetéshez képest ezeknek a tételeknek a finanszírozása plusz 7000 milliárd forint költségvetési kiadást jelent idén. Ha ezek az extra kiadások nem jelentkeztek volna, akkor ezt az összeget el lehetett volna költeni gazdaságfejlesztésre, további adócsökkentésre vagy újabb családtámogatásokra.
Úgy vélekedett, hogy
nagyon leegyszerűsítve így fizettetik meg velünk, magyarokkal a háború árát.
Szerint ha a háborús helyzet rendeződne - még úgy is, hogy a kormány elkötelezett a vállalásoknak megfelelő szigorúbb költségvetési politika mellett - jelentős mennyiségű forrás szabadulna fel, aminek következtében a magyar gazdaság is teljesen új lendületet kapna.
Az idei évben ennek ellenére is az egyik legerősebb régiós növekedéssel, reálbér-emelkedéssel, magas szintű foglalkoztatással, alacsony inflációval és stabil költségvetéssel számolunk, de egész más perspektíva néz ki akkor, ha a békeforgatókönyv valósul meg
- nyilatkozta a politikai igazgató a Portfolionak.
A kormány alapvetően optimistán látja a jövőt,
a legnehezebb perióduson már túl vagyunk, vannak stabil fundamentumaink, amikre építkezhetünk, és van egy jó stratégiánk
- szögezte le.
Orbán Balázs szerint
háborús veszély elhárítása esetén repülőrajtot veszünk.
Mint mondta:
- A foglalkoztatás magas szinten marad, jelentős a béremelkedés üteme, újra van GDP-növekedés, a legutolsó három hónap teljesítményét tekintve az EU-államok között az élen járunk.
- Közben egyre látványosabban fordulnak termőre azok az újonnan telepített gyárkapacitások, amelyeket a kormány az elmúlt években Magyarországra hozott, és ezek mind hozzátesznek a gazdasági növekedéshez.
- A kabinet előkészített nagy infrastrukturális beruházásokat, amelyek nem uniós forrásokból, hanem alternatív pénzügyi fejlesztési pénzekből valósulnak meg.
- Mindeközben zajlik a magyar cégek sikeres kifektetési stratégiája.
A kormány azzal számol, hogy a következő években stabil lesz a költségvetés, úgy, hogy közben források szabadulnak fel - mondta Orbán Balázs, aki nemrég az Economx Exclusive vendége volt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!