Nehezen csillapíthatók a házgyári épületek strangjaiban keletkező zajok
A lakóépületek gépészeti vezetékeit általában egy függőleges aknában vezetik, ezek a strangok. Az azokból származó hangok egyrészt az akna szigetelésével, másrészt a zajforrás csillapításával csökkenthetők.
A paneles épületek hőszigetelése, valamint az ablakok cseréje nemcsak hőtechnikailag teszi jobbá a lakásokat, hanem csökkenti a külső zajok beáramlását is. A belső zajok viszont maradnak. Ezek közül a legbosszantóbbak a strangokból származó hangok. Főleg a lefolyó ejtővezetékek tudnak nagy zajt csapni.
A hagyományos házgyári épületekben a WC mögött húzódik a strang, benne az UNI-MAG elemmel. Ez tartalmazza a pvc ejtővezetéket - amely a szennyvizet továbbítja a csatornába -, valamint a hideg és meleg víz nyomócsövét, továbbá a szellőzőcsatornát. Az ejtővezetékbe kötötték be a fürdőszoba és a konyha szennyvízelvezetését is. A strangot rendszerint egy - a padlótól a mennyezetig húzódó - fémlemez burkolja. Miután a függőleges strangcsatorna a földszinttől a legfelső emeletig egybefüggő, így totálissá teszi az áthallást. A zaj csökkentésére nincs igazán jó megoldás, bár a lemezburkolat valamiféle hangszigetelése nyilván segít.
A másik változatban a strangok nem nyitottak, hanem szintenként a betonfödémben hagyott lyukakon vezetik át a csöveket. Miután a rés tágabb a csőnél, így a szabad nyílás kifújható purhabbal, ezzel csökkenthető a szintek közti áthallás.
A lakás ugyanezen helyéről származik a gravitációs öblítőtartályok zaja, ami szintén nem elhanyagolható mértékű.
A lefolyócsövek - ejtővezetékek - hangossága két tényezőtől függ: a vezeték anyagától, és attól, hogy a vezetékben "van-e elhúzás", vagyis nem törik-e meg a vezeték valamekkora szögben. A hagyományos pvc cső hangosabb, mint a kifejezetten e célra kifejlesztett, kedvező akusztikai tulajdonságokkal rendelkező műanyag - általában polietilén - cső. A csőben lévő törések is felerősítik a benne áramló szennyvíz hangját.
Az újonnan épült lakásokban is gond a strangok zaja. Kísérletek bizonyítják, hogy ez csökkenthető, ha a szerelvényeket nem közvetlenül a falra szerelik. Például a WC-csésze és a fal közé helyezett hanggátló anyag csillapítja a zajt, de még jobb, ha a szerelvény külön keretre kerül, és a keret nem érintkezik a fallal. A legjobb megoldást az adja, amikor a keret hozzá sem ér a falhoz, mivel azt a padlóhoz és a mennyezethez rögzítik.
Miután a különálló rögzítő rendszerek (keretek) nemcsak a WC-csészét, hanem az öblítőtartályt is magukba foglalják, ez utóbbiak hangja is csökken a falra szerelt tartályéhoz képest.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.