Az Európai Bizottság számára fontos a fogyasztók védelme, ezért jött létre a Gyorsriasztási Rendszer, melyben azonnal rögzíthetőek az aggályosnak talált termékeket. Ezt követően központi kivizsgálás után szintén a rendszeren keresztül kaphatnak értesítést a termék esetleges visszahívásáról minden egyes országban, megelőzve ezzel azt, hogy a veszélyes termékek eljussanak a fogyasztókhoz. A jelentés azt mutatja, hogy 2021 során a Gyorsriasztási Rendszer hálózatának általános használata megnőtt a 30 részt vevő ország - az uniós tagállamok mellett Izland, Liechtenstein és Norvégia - körében.

2021-ben a részt vevő országok hatóságai 2142 riasztást adtak a rendszeren keresztül, illetve 4965, úgynevezett nyomonkövetési értesítést küldtek. Az öt legyakrabban jelentett kockázat a termékek okozta személyi sérülés, a vegyi anyagok jelenléte, a tűzveszély, a fulladás és az áramütés volt. “A Safety Gate 2021-ben is fontos szereplője volt a fogyasztók biztonságának megőrzésében, alkalmazkodva a pandémia miatt is folyton változó igényekhez. A Rendszer folyamatos fejlesztése pedig kulcs ahhoz, hogy hatékonyan tudja szolgálni az egységes európai piacot.” - tette hozzá Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa.

A gépjárművek műszaki rendelleneségeik, a játékok a bennük előforduló - egészségre ártalmas - vegyi anyagok jelenléte miatt kerültek fel a veszélyes termékek közé. A két termékcsoportot az elektromos készülékek és berendezések követik, amelyek esetében az illetékes hatóságok túlmelegedés okozta gyúlékonysági veszélyeket jelentettek. A koronavírus-járvány folytatódásával a felügyeleti szervek számos védőfelszerelés, különösen a maszkok esetében is jeleztek veszélyeket.

A hazai fogyasztóvédelem a negyedik legtöbb termékriasztást küldte az uniós Safety Gate rendszerbe 2021-ben. A tavalyi 162 magyar jelzés 55 százalékát villamossági termékekkel, 27 százalékát pedig játékokkal kapcsolatban feltárt kockázatok indokolták. A magyar riasztásokban leggyakrabban érintett termékcsoportok az elektromos készülékek (53 eset), a játékok (44), a díszvilágítási füzérek (23), a világítóberendezések (13) és a hobby- vagy sporteszközök (11 eset) voltak. A magyar fogyasztóvédelem 126 súlyos és 36 nagy kockázatú árucikkre hívta fel a tagállamokban működő társszervezetek figyelmét. A legtöbbször áramütés- és tűzveszélyes gyártmányokat szűrtek ki a magyar szakemberek.