Júliusban mérséklődött az infláció Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi, végleges adatokon alapuló jelentése alapján. Az infláció motorja továbbra is elsősorban az élelmiszerek áremelkedése.

Júliusban az előzetes adatnak megfelelően az egy évvel korábbihoz mért fogyasztói árindex alapján 6,2 százalékos infláció alakult ki Németországban, alacsonyabb az előző havi 6,4 százaléknál.

Az előző havihoz képest 0,3 százalékkal mentek fel a fogyasztói árak júliusban a júniusi szintén 0,3 százalékos havi áremelkedés után.

Már a németek is nézik a hús árát: luxus lett számukra a bioélelmiszer is

Újabb jelei mutatkoznak a gazdasági nehézségeknek: kivonul a német nyelvterületekről egy, a magyar piacon is jelenlévő, franciaországi cég, miközben a vezető németországi ingatlancsoport vesztesége jelentősre nőtt. A németek spórolása a bioélelmiszerek fogyasztásában is megmutatkozik, de Ausztriában is küszködnek a kereskedők. Az osztrák nyugdíjasok közérzete jobb, mint amit a valóság tükröz. Bővebben >>>

Uniós összevetésben 6,5 százalékos az infláció

Az uniós összehasonlítási céllal kalkulált harmonizált fogyasztói árindex, a HICP júliusban éves bázison az előzetes adattal megegyező 6,5 százalék lett a végleges számítás alapján is, alacsonyabb a júniusi 6,8 százaléknál.

Havi bázison a HICP 0,5 százalékkal csökkent júliusban az előzetes adatnak megfelelően a júniusi 0,4 százalékos havi csökkenés után.

Az infláció némileg enyhült, de továbbra is magas. Különösen az élelmiszerek árának az alakulása szolgált továbbra is az infláció motorjaként. Emellett az energiaárak ismét valamivel erőteljesebben emelkedtek, mint az előző két hónapban. Ez azonban a megújítható energiaforrások fejlesztésére fizetett áramdíj-járulék (EEG-Umlage) 2022. július 1-jei eltörlése bázishatásának tulajdonítható.

– kommentálta a havi inflációs jelentést Ruth Brand, a Destatis elnöke.

Európa csúcsgazdasága megingott, spórol az energián

Csökkent Németország energiafelhasználása az év első felében a magas energiaárak és a gazdaság gyenge teljesítménye miatt. Bővebben >>>

Az energia drágulása lekörözte az élelmiszerárakat

Az energiatermékek ára 5,7 százalékkal emelkedett júliusban éves bázison a júniusi 0,3 százalék és a májusi 2,6 százalék után.

  • A legnagyobb mértékben a villamosenergia ára nőtt, júliusban 17,6 százalékkal éves bázison, júniusban pedig 10,5 százalékkal. A meredek emelkedés elsősorban az EEG-járulék 2022. július 1-jei eltörlésének köszönhető. Az inflációs rátára gyakorolt tompító hatás a 2023. júliusi tárgyhónappal megszűnt.
  • A szilárd tüzelőanyagok ára 12,8 százalékkal haladta meg júliusban az egy évvel korábbit, 
  • földgáz ára pedig 8,5 százalékkal.
  • távfűtés 2,1 százalékkal drágult. 
  • Az olajtermékek ára viszont 7,8 százalékkal csökkent éves bázison, a gázolaj ára 35,5 százalékkal ment lejjebb.
  • Az élelmiszerárak 11 százalékkal emelkedtek júliusban a júniusi 13,7 százalékos éves áremelkedés után.

Az energiatermékek nélkül a fogyasztói árak 6,2 százalékkal emelkedtek júliusban, az élelmiszerek és energiatermékek nélkül (maginfláció) pedig 5,5 százalékkal.

Júliusban tehát a maginfláció is mérséklődött, mert júniusban még 5,8 százalékon állt.