"Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy nagyobb számú menekültet fogadjunk be és komolyan vizsgáljuk hogy konkrétan mennyivel birkózunk meg, tekintettel a szíriai és az európai válságra" - mondta John Kerry külügyminiszter, aki konkrét számokat nem közölt arról, hogy az amerikai kormány hány szíriait kész betelepíteni az országba. Névtelenül nyilatkozó washingtoni tisztségviselők tájékoztatása szerint az Egyesült Államok kész jövőre legkevesebb 5 ezerrel növelni az országba áttelepítendők számát.

Hivatalos forrásokból származó értesülések szerint Kerry a törvényhozás tagjainak szerdán zárt ajtók mögött arról számolt be, hogy az Egyesült Államok 2016-ban 70-ről 75 ezerre, vagy annál is többre növeli az általa befogadandó menekültek számát. Ezek egy része szíriai lesz.

Az Amerikába befogadott menekültek legnagyobb csoportjait jelenleg a burmaiak, az irakiak és a szomáliaiak képezik. Washington jövőre a szíriaiak mellett az áttelepítendő afrikaiak számát is növelni kívánja. Az Egyesült Államok a több mint négy éve kitört szíriai polgárháború kezdete óta 1500 szíriai menekültet fogadott be, és külügyminisztériuma szerint októberig újabb 300 érkezése várható.

Saigon 1975-ben történt eleste óta az Egyesült Államok több mint egymillió menekültet fogadott be Vietnamból, Kambodzsából és Laoszból. A későbbi években koszovói albánok és irakiak érkeztek nagy számban a tengeren túlra.

Patrick Leahy demokrata szenátor szerdán sürgette, hogy a menekültek támogatására a 2016-os költségvetésben állítsanak helyre egy 416 millió dolláros segélyezési keretösszeget, amellyel korábban csökkentették a büdzsét.

John McCain republikánus szenátor, a felsőház katonai bizottságának elnöke sürgette, hogy az Egyesült Államok tegyen többet az erőszak megfékezése érdekében a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának feje újságíróknak kijelentette, hogy tárgyalások folynak a krízis megoldását célzó amerikai hozzájárulás növeléséről, de részletekbe nem bocsátkozott.

John McCain republikánus szenátor, a felsőház katonai bizottságának sürgette, hogy az Egyesült Államok tegyen többet a válság megoldása érdekében. Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának feje újságíróknak kijelentette, hogy tárgyalások folynak a krízis megoldását célzó amerikai hozzájárulás növeléséről, de részletekbe nem bocsátkozott.

Cameron: a szír menekültek töredéke jött Európába

A szíriai menekültek töredéke érkezett csak Európába, és ők már biztonságban vannak, az erőfeszítéseket ezért azoknak a millióknak a megsegítésére kell összpontosítani, akik a konfliktusövezetben vagy annak közelében maradtak - mondta szerdán a brit miniszterelnök. David Cameron a londoni alsóház vitanapján - arra az ellenzéki kérdésre, hogy Nagy-Britannia miért nem vesz részt az Európai Unióban tartózkodó menekültek elosztásában - kijelentette: eddig 11 millió szíriait üldöztek el otthonából, de mindössze 3 százalékuk döntött úgy, hogy Európában keres menedéket.

Cameron szerint a szíriai nép és Európa érdeke is annak biztosítása, hogy a menekültek közül a lehető legtöbben a Szíriával szomszédos országokban, a menekülttáborokban maradhassanak, és onnan térhessenek haza, amikor az lehetségessé válik. Nagy-Britannia e meggondolásból állt az élére a menekülttáborok fenntartásának finanszírozását, valamint az e táboroknak otthont nyújtó országok, főleg Libanon és Jordánia megsegítését célzó erőfeszítésnek - tette hozzá a brit kormányfő.

Cameron ezt az álláspontot azzal az érvvel is alátámasztotta, hogy a menekültek közül azok, akik eljutottak Európába, már biztonságban vannak, és London szerint azoknak kell segítséget nyújtani, akik a libanoni és a jordániai menekülttáborokban vannak. Az ő helyzetük javításával egyben elérhető az is, hogy kevesebben vágjanak neki az Európába vezető veszélyes útnak - hangsúlyozta a szerdai parlamenti vitában a brit miniszterelnök.

Cameron a hét elején bejelentette, hogy a brit kormány a jelenlegi parlamenti ciklus végéig, vagyis 2020 májusáig húszezer szíriai menekültet telepít át Nagy-Britanniába a szíriai határok mentén működő menekülttáborokból, valamint Törökország, Jordánia és Libanon "egyéb helyszíneiről". A brit kormányfő az áttelepítési terv indoklásában is hangsúlyozta, hogy a befogadott menekülők így közvetlen, biztonságos úton juthatnak el Nagy-Britanniába, és nem kell segítség nélkül vállalkozniuk az Európába vezető veszélyes utazásra, amely már eddig is rengeteg emberéletet követelt.

Cameron külön hangsúlyozta azt is, hogy London továbbra sem a már Európában tartózkodó menekültek közös elosztását célzó EU-tervekhez kíván csatlakozni, hanem önállóan, közvetlenül a szíriai határok mentén létesült táborokból készül áttelepíteni menekülteket. Ezt azzal indokolta, hogy a Szíriával szomszédos országokra különösen súlyos terhet ró a menekültválság; Libanon lakosságának például immár a negyede szíriai menekültekből áll.

A brit kormány 100 millió fonttal több mint egymilliárd fontra (430 milliárd forintra) emelte a szíriai konfliktus következményeitől szenvedők megsegítésére szánt segélyt. E segélyprogram a legnagyobb, amelyet Nagy-Britannia humanitárius válsághelyzetekben valaha is összeállított, és a brit kormány a szíriai menekülteknek sokkal több segítséget nyújt, mint bármely más európai ország - hangsúlyozta a brit miniszterelnök.