A munkaügyi ellenőrzést végző hatóságok vizsgálataikat a legsúlyosabb jogsértések feltárására összpontosítják. Az ellenőrzési célpontok kiválasztásánál figyelembe veszik a megelőző időszakban feltárt munkaügyi hiányosságokat, az ágazati és területi sajátosságokat.

Az előző évek tapasztalatai alapján az építőipar felel a legtöbb munkavállaló bejelentésének elmulasztásáért, a legfertőzöttebb szektor a feketefoglalkoztatás szempontjából, éppen ezért végzi el a munkaügyi hatóság az ágazatban működő munkáltatók foglalkoztatási gyakorlatának célvizsgálatát 2021 tavaszán.

A nyár elején a munkavállalók jogviszonyának rendezettsége érdekében a foglalkoztatásuk alapvető szabályainak érvényre juttatására irányuló akcióellenőrzés várható, különös tekintettel a harmadik országbeli állampolgárok szabálytalan foglalkoztatására. A hatóság ezzel segíti elő a dolgozók alapvető jogainak érvényesülését, csökkenti a tisztességes, jogkövető vállalkozások versenyhátrányát - mondta.

Ősszel a tervek szerint a személy- és vagyonvédelmi, valamint a takarítási tevékenységet végző munkáltatók foglalkoztatási gyakorlatának célvizsgálata következik. A személy- és vagyonvédelmi munkáltatók a bejelentés nélküli foglalkoztatás mellett gyakran a munkaidővel, nyilvántartási kötelezettséggel, munkabérrel kapcsolatos jogszabályi rendelkezéseket sem tartják be. A takarítási tevékenységet végzők esetében évek óta nem történt hasonló jellegű célzott vizsgálat, amely a területre jellemző kiemelt jogsértések, elsősorban a bejelentés nélküli foglalkoztatás miatt is időszerű.

Bodó Sándor hangsúlyozta: a jogviszonyok rendezettsége hozzájárul a foglalkoztatottak számának növeléséhez, a tisztességes munkáltatók indokolatlan versenyhátrányának csökkentéséhez, a közterhek igazságos és egyenlőbb megosztásához. A munkavállalók érdeke, hogy a tényleges munkaidejüknek megfelelő bejelentett jogviszonnyal rendelkezzenek, hiszen egyéb ellátásaik időtartama és összege is ezen múlhat - tette hozzá az államtitkár.