A Magyar Nemzeti Bank (MNB) július végi közlése szerint mintegy 3,5 millió az elszámolási kötelezettséggel érintett forinthitel-szerződések száma és 16 900 a ténylegesen devizában törlesztetteké. Ezek jellemzően kisebb összegű hitelek, például rövid futamidejű gyorskölcsön-szerződések, személyi kölcsönök, áruhitelek, amelyek kevesebb ügyfelet érintenek - mondta el Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője az MTI-nek korábban.

Kifejtette, hogy az elszámolás eredményeképpen jóváírandó, visszafizetendő összeg kisebb lesz, mint a devizahiteles elszámolásban volt, mert itt nincs árfolyamrés-visszatérítés, csak a tisztességtelennek minősített egyoldalú kamat-, díj- és költségemelés következtében az ügyfelekre hárított terheket kell visszafizetniük a pénzintézeteknek.

Az MTI által megkeresett bankok felkészültek az elszámolásra, és egyelőre nem tapasztalnak kiemelt érdeklődést az ügyfelek részéről a témában.

Az Erste magyarországi csoportjánál az elszámolás újabb szakaszában több mint 160 ezer levelet adnak postára, a CIB csoport elszámolással érintett társaságai pedig mintegy 109 ezer forint alapú, vagy nem deviza alapúnak minősülő deviza-szerződéssel kapcsolatosan számolnak el.

A K&H az eredetileg is forinthitellel rendelkező, és a tisztán devizahitellel rendelkező ügyfeleknek összesen 17 ezer levelet postáz. A Budapest Banknál kevesebb mint 1000 forinthiteles ügyfél esetében történt egyoldalú kamatemelés, ezért őket érinti az elszámolás. A Budapest Autónál 17 500 forinthiteles szerződés esik az elszámolási törvény hatálya alá, az érintett ügyfelek 65 százaléka kap majd vissza pénzt - fűzték hozzá.