A központ által közölt adatok szerint 2014 első három negyedévében többen, tizenegyen haltak meg az AIDS következtében, mint 2013-ban (heten), illetve 2012-ben (kilencen) az egész évben. Utoljára 2011-ben volt hasonlóan magas ez a szám, akkor tizenketten haltak meg AIDS-ben.

A regisztrált HIV-fertőzöttek száma szeptember végén 209 volt, a bejelentett AIDS-betegek száma pedig 36. Mind a HIV-fertőzöttek (77 százalék), mind az AIDS-betegek (80 százalék), mind pedig az AIDS-ben elhunytak (91 százalék) túlnyomó többsége férfi volt, a korábbi évekhez hasonlóan. A HIV-fertőzöttek 57 százaléka homo- vagy biszexuális kapcsolatban, 10 százaléka heteroszexuális kapcsolatban, 0,4 százaléka pedig intravénás kábítószer-használóként fertőződött meg a központ adatai szerint.

Tudni kell a fertőzöttségről

Az epidemológiai központ közleményében felidézték: az AIDS világnapjának központi témája 2012 és 2015 között az a célkitűzés, hogy ne forduljon elő új HIV-fertőzés, legyen vége a megkülönböztetésnek, senki ne haljon meg AIDS-ben. Mindezek érdekében az ENSZ nemzetközi szervezete, a UNAIDS idén szeptemberben elindította 90-90-90 nevű programját. A kezdeményezés célja, hogy 2020-ra a HIV-pozitív emberek 90 százaléka tudjon fertőzöttségéről, 90 százalékuk kapjon antiretrovirális kezelést, azaz retrovírus elleni kezelést (a retrovírus beépül a megtámadott sejt genetikai állományába, és így szaporodik), és a kezeltek 90 százalékában a vírus a kimutathatóság szintje alatt legyen. Így 2030-ra elérhető, hogy az évente újonnan regisztrált felnőtt fertőzöttek száma ne haladja meg 200 ezret - hangsúlyozták.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójában tavaly mintegy 136 ezer új HIV-fertőzöttet jelentettek, ebből az Európai Unió területén 29 ezer esetet regisztráltak. Nyugat- és Közép-Európában a legtöbb újonnan bejelentett eset a férfiakkal szexuális kapcsolatba kerülő férfiak rizikócsoportjába tartozik, de a heteroszexuálisan fertőződöttek száma mindkét régióban megközelíti az előbbi csoportba tartozók számát. Kelet-Európában a heteroszexuálisan fertőződöttek száma kétszerese azokénak, akik valószínűsíthetően intravénás szerhasználat révén váltak HIV-fertőzötté.

Se program, se tájékozottság

A Civil AIDS Fórum sajtótájékoztatóján elhangzott, a HIV-AIDS-prevenció területén nem történt lényeges változás Magyarországon, azok a negatív tendenciák, amelyek négy-öt éve elkezdődtek, folytatódtak. Gyakorlatilag nincs prevenciós munka, a létező kezdeményezések "csak egy napra szólnak", a statisztikák szerint ez év első felében többen haltak meg AIDS-ben, mint tavaly. A szervezet elnöke szerint a nemzeti AIDS-munkacsoport tavaly decemberi megalakulása óta nem történt érdemi munka, azon az ülésen megtárgyalták ugyan a grémium munkatervét, de azt már nem bocsátották társadalmi vitára és el sem fogadták. Magyarországnak nincs egy a területhez kapcsolódó szakmapolitikai programja.

Kiemelte, a magyar egészségügyi ellátórendszerben dolgozók sem kellően tájékozottak HIV-AIDS-ügyben, gyakran utolsó stádiumú betegek kerülnek be az ellátásba. Hozzátette, ezen a területen nem történtek hatékony lépések, hogy ezek a szakemberek felkészültek, tájékozottak legyenek, és képesek legyenek időben felismerni a betegséget és a tüneteket. Mocsonaki László szerint visszaüt az, hogy nincs átfogó HIV-prevenciós stratégia, hiszen a tavaly erre a célra kiosztott 15 millió forint nem elég a hatékony megelőzési tevékenységre, ez a terület a perifériára szorult.