Nem mondunk újat azzal, hogy a többek között egyedi lagúnáiról ismert olasz város Európa egyik legkedveltebb turisztikai desztinációja. Így azon túl, hogy a turizmus jelentős bevételekhez juttatja az olasz várost, egyúttal komoly nyomás alá is helyezi. Ennek ellensúlyozására lép életbe jövő júniustól néhány korlátozás.

Ezek egyike, hogy betiltják Velencében az egyszerre 25 főnél népesebb turistacsoportok látogatását, valamint a hangszórók használatát, mondván, hogy azok zavart és riadalmat kelthetnek – közölte közleményében a város vezetése, amelyet a BBC idéz.

Az utóbbi időben nem ez az első turizmust korlátozó intézkedés az észak-olasz városban: szeptemberben Velence vezetése például jóváhagyta az 5 eurós díj bevezetését a napi látogatók számára.

Velence területe mindössze 7,6 négyzetkilométer, ám az olasz statisztikai hivatal szerint a város csak 2013-ban közel 13 millió turistát fogadott. A látogatók száma a következő években várhatóan meghaladja a járvány előtti szintet. Mindeközben Velencében egyre több lakos dönt úgy, hogy elhagyja a várost, tartva a turisták áradatától.

Júliusban az Unesco szakértői megállapították: fel kellene venni Velencét a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára, mivel félő, hogy az éghajlatváltozás és a tömegturizmus végleg tönkreteszi. Ezen túl az ENSZ szervezetének szakértői az olasz hatóságokat azzal vádolták meg, hogy nem rendelkeznek kellő stratégiai elképzeléssel az egyik legfestőibb olasz város problémáinak kezelésére.

Az Unesco végül nem vette fel Velencét a listára. Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter elmondta: az Unesco elismerte a város megvédése érdekében tett lépéseket, mint például az árvízvédelmi rendszer megerősítése, továbbá a turisták belépési díjának kivetése.

Gondolában állva szelfizni decemberben nem volt jó ötlet

Egyre gyakoribb jelenség Velencében, hogy a fegyelmezetlen turisták a csatornában kötnek ki, mert figyelmen kívül hagyják a gondolás utasításait és a fizika törvényeit. Bővebben --->