Magyarországon a megújuló energiák közül a legígéretesebbnek a nap-, a geotermikus, illetve a biomasszából nyert energia látszik − mondta a Napi Gazdaságnak Tóth Gábor, a KÉSZ-csoporthoz tartozó, szegedi székhelyű Magyar Technológiai Gyártó és Szerelőipari Kft. (Matech) ügyvezetője. Tóth szerint az ezeket az energiaforrásokat hasznosító teljes épületrendszerek megvalósításához a KÉSZ-csoport és a Matech is hozzá tud járulni, hiszen Kecskeméten saját acélszerkezet-gyártó bázissal, továbbá jelentős összeszerelő, gépészeti és villanyszerelési potenciállal is rendelkeznek, nem is beszélve a cégcsoportnál sok éve futó k+f projektekről.
Az ilyen rendszerek magyarországi elterjedésének ösztönzéséhez megfelelő állami támogatásra volna szükség. A megtakarítást ígérő energetikai beruházások támogatása iránti igényt jól jelzi az is, hogy mindössze két nap alatt kimerült az energiatakarékos családi házak építését, az otthonok energiahatékonnyá tételét szolgáló ÚSZT Zöld Beruházási Rendszer Mi otthonunk felújítási és újotthon-építési alprogram 1,6 milliárdos pályázati kerete. A szakember úgy véli, a szűkös keret olyan pilotprojektként értékelhető, amely azt mérte fel, mennyire érdeklik a lakosságot az ilyen lehetőségek. Tóth úgy véli, jó az irány, a hasonló pályázatokkal lendületet adhatnának az építőiparban érdekelt kkv-szektornak, a kereskedőktől kezdve a tervezőcégeken és az előkészítést végző vállalkozókon át a kivitelezőkig. Mindez azért is fontos, mert a lakosság energiafelhasználása komoly mértékben hozzájárul a teljes széndioxid-kibocsátáshoz, így a 30-40 éves családi házak energetikai felújítása markánsan befolyásolhatja a negatív környezeti hatásokat. A szakember szerint a lakossági energiahatékonysági beruházások terén az eddigieknél nagyobb szerepet játszhatnának az önkormányzatok is, például úgy, hogy az érdeklődő polgárokat összehozhatnák az iparág megbízható szereplőivel, segítséget nyújtanának a pályázat összeállításában, a finanszírozás kialakításában, a finanszírozó partnerek megtalálásában. Volna tennivalójuk az iparági szereplőknek is, többek közt klaszterbe szerveződéssel, érdekvédelmi rendszer kialakításával segítve elő azt, hogy kiszűrjék a nem megfelelő minőséget nyújtó vállalkozásokat. Az internetes és szakmai fórumokon fel-felbukkannak ugyanis olyan megrendelők, akik elégedetlenek többek között az üzembe állított hőszivattyús rendszer teljesítményével. Sok a szakmailag bizonytalan cég a piacon, az árversenynek könnyen áldozatul esik a megfelelő műszaki tartalom − fogalmaz az ügyvezető, aki szerint felkészült és tapasztalt szakemberek nélkül kudarcra van ítélve a beruházás, borulnak a megtérülési számítások. Már formálódnak olyan kezdeményezések, amelyek szakmai érdekvédelmi csoportot hoznának létre. Tóth arra is felhívta a figyelmet, hogy a Matech által levezényelt projektekben a társaság garanciát vállal arra, hogy a megrendelővel közösen meghatározott megtérülési mutatók valóságosak legyenek. Mindehhez a Matech tapasztalatai szerint alapos előkészítés is szükséges: legalább két évig kell gyűjteni a talajhő-monitoringrendszer adatait, valamint a külső hőmérséklet és az elektromosenergia-fogyasztás adatait.
A Matech megrendelői között jelenleg a vállalatok vannak túlsúlyban, de potenciált látnak a lakossági igények kielégítésében is. Tóth szerint ugyan egy-egy megújulóenergia-beruházás megtérülési ideje 5-10 évre tehető, ám van olyan magánmegrendelői kör, amely elsősorban nem a megtérülés alapján dönt, hanem az új, korszerű berendezéseket keresi.
A Matech legfontosabb projektjei közül fő példaként a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának megépítését emelte ki az ügyvezető, itt a geotermikus energia felhasználása mellett napelemeket is felszereltek. A szegedi belvárosban megvalósuló Agóra Projektben is részt vesz a társaság, a fejlesztés jelentős része egy teljes egészében megújuló energiát használó épület létrehozásáról szól, szintén a geotermikus és a napenergia hasznosítására alapozva. A mérnöki karon 24 geotermikus szondát telepítettek hőszivattyús hőhasznosításhoz (43 kilowattos fűtési és 34 kilowattos hűtési teljesítmény kiszolgálásához). Az Agórán 50 geotermikus szondát telepítettek hőszivattyús hőhasznosításhoz (160 kilowattos fűtési és 166 kilowattos hűtési teljesítmény kiszolgálásához). A Matech harmadik nagyprojektje még a tervezési fázisnál tart: ez a társaság saját irodaházának bővítését jelenti.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Titkos műveletre figyelmeztet az OTP, veszélyben az ügyfelek pénze

Óriásberuházás indul a Mátrában, másfél évtizeddel ezelőtt történt utoljára ilyesmi

Nicsak, a drogériákban kitört az olcsóság

Horrorisztikus állapotok várhatók az M1-esen, mentik, ami menthető

Berobbant egy új pénzes megoldás, tízből öten így csinálják

Feszült a pedagógusok hangulata, és a diákokon csattan az ostor

Jön a hétvégi fizetős parkolás

Üzent az MVM azoknak, akik kiakadtak a rezsiszámlán

Ha ez bejön, nyáron örömtáncot járhatnak az autósok
