Az állam által eldöntött részvényátruházás "középtávon megerősíti az alap erős pénzügyi helyzetét és magas hitelminősítését" - közölte az állami befektetési alap, hozzátéve, hogy "finanszírozási stratégiája a vagyonának értékére és a kezelt eszközök hozamára támaszkodik".
Az Aramco-ügylet, amely lényegében egy eszközt helyez át a kormány egyik zsebéből a másikba, az alap eszközeinek megerősítése érdekében tett legújabb lépés. A PIF, amely ebben a hónapban kapta meg első hitelminősítését egy lehetséges kötvényeladás előtt, korábban dollármilliárdokat kapott a központi bank tartalékaiból, és ingyen földterületeket kapott projektek fejlesztéséhez - írja a Bloomberg.
A lépés azt is követi, hogy az ügyet jól ismerő személyek a múlt héten azt mondták, hogy a kormány tárgyalásokat folytatott tanácsadókkal az Aramco részvényeinek lehetséges második felajánlásáról, amely az első nyilvános kibocsátásnál több bevételt hozhatna. Az Aramco 2019-es tőzsdei bevezetése - amelynek során részvényeinek mintegy 2 százalékát adta el a rijádi tőzsdén - közel 30 milliárd dollárt hozott. A pénzt a vagyonalapba utalták át, és olyan beruházások támogatására szánták, amelyek célja, hogy a legnagyobb arab gazdaság eltolódjon az olajeladásoktól való függőségtől.
A részesedés átruházása "jelzés lehet arra, hogy jön az Aramco másodlagos kibocsátása" - mondta Thamer AlSaeed, a szaúd-arábiai székhelyű Mad'a Investment befektetési igazgatója. A PIF tavaly 3,2 milliárd dollárt gyűjtött össze a Saudi Telecom Co-ban lévő részesedésének egy részének másodlagos kibocsátás útján történő eladásával.
Az olajárak emelkedése a világgazdaság újraindulásával hozzájárult ahhoz, hogy az Aramco részvényeinek árfolyama a 2020. márciusi 27,8 riyalos mélypontról 37,3 riyalra emelkedett, így piaci kapitalizációja közel 2000 milliárd dollárra nőtt. Az Aramco a következő évre becsült részvényenkénti nyereségének 19-szeresén kereskedik.
Az Aramco a világ legnagyobb olajipari vállalata, és segít finanszírozni Mohammed bin Szalmán trónörökös a szaúdi gazdaság átalakítására és diverzifikálására irányuló tervét. A szintén az uralkodó által vezetett vagyonalap felvázolta azt a tervet, hogy 2025-re mintegy 1100 milliárd dollárra növeli a kezelt vagyonát, miközben évente 40 milliárd dollárt fektet be a helyi gazdaságba. Az alap kulcsfontosságú befektető az olyan új iparágak fejlesztésében, mint a szórakoztatóipar és a turizmus. A PIF 2015 óta mintegy 150 milliárd dollárról 500 milliárd dollárra növelte a kezelt vagyonát. Kormányzója, Jasszír Al-Rumajján egyben az Aramco elnöke is.
Az ügylet a királyság és a PIF közötti magánátruházás, az Aramco nem részese az átruházásnak, és nem kötött semmilyen megállapodást, nem fizetett és nem kapott semmilyen bevételt az átadásból. A művelet nincs hatással az Aramco működésére, stratégiájára vagy osztalékfizetési politikájára. A kormány továbbra is az Aramco legnagyobb részvényese marad, több mint 94 százalékos részesedéssel.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Kátyúba került Budakeszi, segítségért rimánkodik az előváros

Januártól jön a nagy változás a kórházakban

Valószínűleg sejti, melyik a magyarok kedvenc szaloncukra, de mi bizonyosságot szereztünk

Mi lesz itt, jön a tankönyvi kitörés? A duplázás sem álom

Jön az ónos eső, figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat
