Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jóformán naponta erősíti meg, hogy legfontosabb mandátuma az árstabilitás fenntartása, és ennek érdekében mindent megtesz azért, hogy letörje a júniusban már 5,3 százalékosra ugrott, uniós szinten rekordmagas inflációt, a magyar lakosság továbbra sem bízik abban, hogy erősödhet a forint - derül ki a Pulzus Kutató felméréséből. Pedig a jegybank kamatemelései valamelyest stabilizálták a július második felében 362 forint fölé szökő euró/forint kurzust, ezen a héten már 355 forint alatt volt az euró ára.
A forintárfolyamot persze nemcsak a jegybank intézkedései befolyásolják, hanem egyéb tényezők is. Júliusban például a szakértők szerint a magyar kormány Brüsszellel folyó csörtéi miatt gyengült sokat.
A régiós devizák közül a forint azért vált térség fekete bárányává, mert Brüsszelben csúszik Magyarország helyreállítási tervének (RFF) elfogadása, mivel az Európai Unió úgy látja, a nemrég elfogadott pedofiltörvény több ponton is sérti az uniós jogszabályokat.
A legtöbben 360 fölötti euróra rendezkednek be
A Pulzus révén lapunk csaknem egy évvel ezelőtt is megkérdezte lakosságot arról, milyen euró/forint árfolyamot várnak, és a jelek szerint azóta még pesszimistábbá váltak a magyarok a forint sorsával kapcsolatban. Tavaly ugyanis még csak 59 százalékuk várt 365-400 forint közötti euró/forint árfolyamot, az idén már az arányuk 61 százalékos, és míg egy évvel ezelőtt 18 százalék számított több-kevesebb forinterősödésre, az idén ezek aránya már csak 11 százalék. Jelenleg a lakosság 28 százaléka látja úgy, hogy a jelenlegi szint, vagyis 350-365 forint között marad az év végéig a kurzus.
Az idén május végén és június elején volt a legerősebb a forint, akkor körülbelül három héten át 350 forint alatt tartózkodott az euró/forint keresztárfolyam, a mélypontot pedig márciusban érte el a magyar fizetőeszköz, amikor 369 forint fölé ment a kurzus, és nem volt messze a 2020. április 1-jén beállított 369,54-es történelmi mélyponttól.
A két nem nagyjából egyformán ítéli meg a forint közeljövőjét, a nők csak egy árnyalatnyival optimistábbak a férfiaknál. A nők 60 százaléka várja a magyar fizetőeszköz gyengülését az év végéig, a férfiaknál ez 62 százalék. Az árfolyam jelenlegi szinten maradására a nők 29 és a férfiak 27 százaléka számít, miközben erősödésre mindkét nemnél 11 százalék voksolt. A nők között ugyanakkor lényegesen magasabb azok aránya, akik nem csupán enyhe, hanem komolyabb erősödésben bíznak, 350 forint alatti euróval számolnak az év végére.
A férfiak tavaly is valamivel nagyobb arányban számítottak a forint további gyengülésére, és jóval kevesebben gondolták azt közülük, hogy erősödhet az év végére a magyar deviza.
A középkorúak különösen pesszimisták
A korosztályos bontás alapján a forint erősségével kapcsolatban a 40-59 évesek a legkevésbé derűlátók. Ebben a korcsoportban 65 százalék volt azok aránya, akik a magyar fizetőeszköz gyengülésére számítanak. Tavaly is ez a korosztály volt a legpesszimistább.
A 40 év alattiak hisznek a leginkább abban, hogy a forint árfolyama a mostani szinten marad, 32 százalékuk erre számít, a fiatalabbak közül várják a legkevesebben azt, hogy a forint gyengülni fog, de azt is, hogy számottevő erősödés következik be az árfolyamában. Az enyhe erősödésben viszont ez a korosztály bízik a legnagyobb arányban.
Az idősebbek közepesen pesszimisták a középkorú és a fiatalabb generációhoz képest. Kevesebben várnak komolyabb gyengülést, mint a középkorú megkérdezettek, de a stabil árfolyamra vagy enyhe erősödésre is kisebb arányban számítanak, mint például a 40 alatti korosztály. A komolyabb forinterősödésben, vagyis a 340 forint alatti euróban viszont a 60 év fölötti korcsoport bízik a leginkább, 5 százalékuk prognosztizált ilyen árfolyamot az év végére.
Budapest kilóg a sorból
Az iskolai végzettség alapján az alapfokú végzettségűek azok, akik a leginkább borúlátók a forint sorsa kapcsán, miközben a felsőfokú iskolát végzettek viszonylag stabil árfolyamra számítanak. Az alapfokú végzettségűek között 62 százalék volt azok aránya, akik 365 forintnál drágább eurót várna 2021 végére, igaz, ebben a körben a legmagasabb azok aránya is (5 százalékos), akik jelentősebb forinterősödésre számítanak.
A felsőfokú végzettségűek körében jóformán senki sem gondolja azt, hogy 340 forint alá megy az euró az év végén, de azt is csupán 57 százalékuk prognosztizálja, hogy 356-400 forint között lesz a keresztárfolyam. Iskolázottság alapján ez az a réteg, amelyik a legnagyobb arányban bízik abban, hogy a jelenlegi szinten marad az euró/forint kurzus, esetleg valamelyest még erősödik is a magyar fizetőeszköz. A középfokú végzettséggel rendelkezők középtájon helyezkednek el, kevésbé pesszimisták az alapfokú végzettségűeknél, de kisebb arányban bíznak a stabil árfolyamban, mint a főiskolát, egyetemet végzettek. Tavaly egyébként a középfokú végzettséggel rendelkezők bíztak a legnagyobb arányban az árfolyam stabilizálódásában.
A településtípusok szerinti bontás hozta a legvegyesebb képet a felmérésben. Budapesten kiugróan magas azok aránya, akik stabil forintot várnak, és nem számítanak arra, hogy komolyabb mértékben gyengülni fog a forint. Az összes településtípusnál 64 százalék volt azok aránya, akik legalább 365 forintos eurót várnak 2021 végén, Budapesten csupán 48 százalék. A fővárosiak 40 százaléka vár a mostanihoz hasonló árfolyamot, 9 százalékuk pedig enyhe erősödést tart valószínűnek.
Vidéken 24-26 százalék volt azok aránya, akik a mostanihoz hasonló árfolyamra számítanak az év végén, és 7-8 százalék vár enyhe erősödést. Nagyobb mértékű erősödésre a legnagyobb arányban a falvakban számítanak, 5 százalék nyilatkozott úgy, hogy 340 alá várja 2021 végén az euró/forint árfolyamot. Tavaly a községek lakói voltak a legderűlátóbbak a forintárfolyammal kapcsolatban, és a megyeszékhelyeken lakók számítottak a legnagyobb arányban drasztikus forintgyengülésre.
Ezt kell tudni a kutatásról
A Pulzus Kutató felmérése 1000 fő megkérdezésével történt, a válaszok reprezentálják a magyar felnőtt lakosság véleményét. Ez azt jelenti, hogy az adatok nem, kor, iskolai végzettség és településtípus szerint a magyar alapsokasági adatoknak megfelelően tükrözik a felnőtt, 18 pluszos lakosság véleményét.Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Összeomlott az OTP, miután Varga Mihály belengette, Kocsis Máté cáfolta az új bankadót

Akár a háború végére is pontot tehet a lengyel-ukrán konfliktus

Olyan típusú lélegeztetőgépet ad a magyar állam Ukrajnának, melynek itthon a 10 százaléka elfüstölt

Durva, mi készül: maximum 110 km/h-t érhet a B-s jogsi, ráadásul új vizsga kellene az elektromos autókhoz

A bankkártya a nyerő, még nem érezzük az okosórás fizetés varázsát
