Ha a fundamentális háttér miatt aggódott valaki a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) zajló rally jövőjével kapcsolatban, akkor nem lehet oka a panaszra. A nagy tőzsdei cégek féléves gyorsjelentési szezonja kedvezően sült el, s gyakorlatilag mindegyik olyan hírekkel szolgált a befektetőknek, amely akár a tovább emelkedéshez is hajtóerőt szolgáltathat.
Jól néz ki a Richter
Kapcsolódó
A blue chipek közül változatlanul a kedvencünk a Richter - mondta Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője a Napi.hu-nak. Ha nem is a mostani árszinteken, de egy korrekcióban érdemes lehet még vásárolni a gyógyszergyártó cég részvényeiből, s a kedvező jövőképre csak ráerősített a cég féléves jelentése. A jelentés közzétételét követő sajtótájékoztatón Bogsch Erik vezérigazgató idén már másodszorra emelte meg a cég idei várakozásait, ez elég egyedülálló az előrejelzéseknél amúgy igen konzervatív kommunikációt folytató cég részéről - emelte ki Kiss.
A vezérigazgató az év egészére euróban számolva 10 százalékos árbevétel-bővülést vár, ami meghaladja az elemzők korábbi várakozásait. Hasonlóan kedvező prognózisokat közölt a cég az operatív marzsokra vonatkozóan, az új előrejelzésük szerint ez most már 13-14 százalék körül alakulhat, a bruttó fedezet szintjén pedig 56-57 százalékra számítanak, ez is meghaladja a piac előzetes várakozásait. Kiss szerint a Richter egyedüli problémája inkább technikai jellegű lehet. Ez pedig az, hogy a cég fontos termékeinél a különböző hatósági eljárások miatt a következő kedvező bejelentések elképzelhető, hogy csak 11-12 hónap múlva érkeznek. Így ha a társaság nem hajt végre akvizíciót, viszonylag kevés olyan hír érkezhet, amely megmozgathatja a befektetők fantáziáját.
Akvizíciós sztori is hajtja az OTP-t
Az OTP is kiváló számokat közölt, a bank eredményében már szerepeltek a horvát Splitska Banka megvásárlásának kedvező hatásai is (itt 3,2 milliárd forintnyi egyszeri nyereséget számolt el a csoport). Kiss szerint a nemzetközi elemzőházak sorra érkező felminősítései az OTP-re nem csak a várakozásoknál kedvezőbb eredmények miatt érkeznek, hanem mert a bankban a most felvásárolt Banca Romaneasca és a National Bank of Greece szerb leányvállalata miatt "akvizíciós sztori" is van. E két utóbbi bank számait az OTP csak jövő évtől konszolidálja. Kiss szerint a magyar társaság vélhetően "jó áron" vásárolta meg a két bankot. A pénzintézet menedzsmentjének az orosz és az ukrán leánybank rendberakásának köszönhetően megfelelő tapasztalatai vannak ahhoz, hogy kezelje a két új szerzemény hitelállományának nem teljesítő részét.
Ami miatt talán az OTP növekedése korlátozott lehet - s talán nem annyira vonzó befektetési lehetőség, mint a Richter - , az a kamatkörnyezet. A profit döntő hányadát ugyanis változatlanul a magyar OTP Core tevékenysége adja, ezt pedig nagyon kedvezőtlenül érintik az alacsony kamatok és az emiatt beszűkült kamatmarzsok. Ugyanakkor a hitelállomány bővülése pozitívan hat a bank nyereségességére.
Az új stratégia is erősíti a Molt
Az előrejelzésein emelő Richter és a várakozásokat felülmúló számokat közlő OTP mellett a Mol befektetőinek sem lehet okuk a panaszra. Az olajipari cégnél már az első negyedéves számokon látszott, hogy nagyon jó lesz az idei év. Az Equilor szakértője úgy véli, hogy a cég a jövőben emelheti éves eredményvárakozásait, amelyek jelenleg 2,3 milliárd dolláros EBITDA-ról szólnak. Kiss szerint ez most úgy néz ki, hogy inkább 2,4-2,5 milliárd lehet, hiszen a korábbi célszint 65 százalékát már az első félévben teljesítette a Mol.
Ráadásul kellemes meglepetéssel szolgált az is, hogy a tavaly bejelentett új stratégia - amely szerint nagyobb hangsúlyt fektetnek a fogyasztói szolgáltatásokra - nagyon hamar termőre fordult. Már az első félévben 30 milliárd forint közeli profitot ért el ezen a társaság. Ehhez jön még, hogy a cég kedvező pozícióban fogadta a régió gazdasági fellendülését, Közép-Kelet-Európában 6 százalékkal nőtt az üzemanyag-fogyasztás.
Kedvező, hogy a cég eladósodottsága is jól alakult, a nettó adósság/EBITDA hányados 0,75-re csökkent a korábbi 0,88-as szintről. E folyamatokat tükrözi az S&P véleménye is, amely pozitív kilátásokat fogalmaztak meg a Mol adósbesorolásával kapcsolatban. Kiss szerint a Mol részvényekben még jelentős árfolyam-potenciál lehet, már csak azért is, mert asz olajcég egy kissé lemaradó volt a piac egészéhez képest.
Kevés a látnivaló a Telekomnál
A Magyar Telekom számai és jelentése volt talán az, ami a legkevesebb látnivalót hozta a féléves jelentési szezonban. Nem mintha a cég ne hozná korábbi vállalásait, inkább a szektor egésze van kedvezőtlenebb helyzetben az egész régióban. Itt az volt kellemes meglepetés, hogy az idei árbevételi célokat 20 milliárd forinttal megemelte a vállalat, azonban ez az EBITDA- és a nyereségszintre már nem szivárgott le - emelte ki az Equilor szakértője. A jelentés szerint a korábban várthoz képest az EU-s támogatású projektekből származó bevételek lettek elsősorban magasabbak, azonban ezek profitmarzsa nem olyan magas, hogy az jelentősen megdobná a nyereségszámokat.
Bár a távközlési cég részéről még "benne van a pakliban", hogy esetleg emelik az idei év után kifizetendő osztalék nagyságát, azonban erre várhatóan a harmadik negyedéves jelentés novemberi közzététele előtt nem kerül sor. A Magyar Telekom előtt áll még a 700 megahertzes frekvencia aukciója is, amelyről még nem tudni, idén, vagy jövőre esedékes. Emiatt viszont elképzelhető, hogy a cég óvatosságból készpénzt tartalékol, s ez csökkentheti az osztalékemelés valószínűségét - véli Kiss.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását

Sokkoló adatok: ennyivel zuhant Ukrajna lakossága a háború óta

Döntött a kormány: kitiltják a kirakatokból az alkoholt

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

A reptérre tart? Ezt a lehetőséget is érdemes megfontolni

Politikai csúcstalálkozó: Budapestre jön a „nyugati világ” krémje

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Autósok, figyeljetek! Rekordra készülnek a biciklisek
