A japán kormány és az erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) kezelt, radioaktív, szennyezett víz tengerbe enegedéséről döntött: jövő tavasszal megkezdik a kibocsátást a Csendes-óceán partjaitól mintegy 1 kilométerre fekvő Fukusima prefektúra területén. A víz nehezen eltávolítható tríciumot tartalmaz a megengedett határérték alatt, de tovább hígítják majd a kiengedés előtt.
A TEPCO a Fukusima Daiicsi erőműnek otthont adó települések hozzájárulásának megszerzése után kezdi meg a kibocsátó létesítmények építését, de a japán halászközösségek ellenzik a tervet, mert félnek attól, hogy az emberek nem vásárolnak majd japán halakat, kagylókat és egyéb tengeri herkentyűket félve a radioaktivitástól. Kína és Dél-Korea is aggodalmát fejezte ki a kibocsátással kapcsolatban, és ellenezte azt.
A TEPCO által a prefektúrával, valamint Okuma és Futaba településekkel aláírt megállapodása szerint az üzemeltetőnek be kell szereznie az érintettek beleegyezését, mielőtt olyan létesítményeket építene, amelyek radioaktív anyagokkal szennyezhetik a területüket. Decemberben a TEPCO hivatalosan kérte a nukleáris szabályozó hatóságtól a terv értékelését, amelynek értelmében a vállalat egy víz alatti alagúton keresztül bocsátja ki a vizet, miután azt tengervízzel a japán szabályozás által megengedett koncentráció 1:40-es arányában hígította – írja a Nikkei Asia.
Még évtizedekig engednek ki szennyezett vizet Fukusimából
Várhatóan több évtizedbe telik, amíg a víz kibocsátása befejeződik, amelyet egy fejlett folyadékfeldolgozó rendszerrel kezeltek, amely a trícium kivételével eltávolítja a radionuklidokat. Májusban a szabályozó hatóság zöld utat adott a hígító létesítmény specifikációinak, valamint a kezelt víz kibocsátásának leállítására kidolgozott veszélyhelyzeti tervnek. Utóbbi kiterjed többek között a földrengések és a cunami elleni intézkedésekre is, vagyis a ritkább természeti jelenségek esetében is zavartalanul működhetne az üzem csökkentve egy újabb katasztrófa esélyét.
A szabályozó hatósághoz mintegy 1200 beadvány érkezett a nyilvánosság tagjaitól a tervvel kapcsolatos véleményükről. Az egyik javaslat az volt, hogy a szabályozó hatóságnak „világosan el kellene magyaráznia a nyilvánosságnak, hogy a terv biztonságos”. Egy másik javaslat pedig azt kéri, legyenek alternatívák a kiengedés helyett, például növeljék meg a tárolótartályok térfogatát.
Fuketa Tojosi, a nukleáris szabályozó hatóság elnöke egy pénteki ügynökségi ülésen azt mondta, hogy a TEPCO-nak meg kell próbálnia csökkenteni a radioaktív anyagokkal szennyezett víz mennyiségét, és racionalizálni kell a kibocsátást, mivel a kezelt víz tríciumkoncentrációjának mérése időbe telik.
A 2011. március 11-én bekövetkezett hatalmas földrengés és szökőár magolvadást okozott a tengerparti erőmű több atomreaktorában. A megolvadt fűtőelemek hűtése érdekében bepumpált, szennyezett víz felhalmozódott a komplexumban, és keveredett az esővízzel és a talajvízzel is a helyszínen.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rábólintottak az egészségügyi dolgozók monitorozására

Itt a nagy tej trükk: még hogy árrésstop!

Aki nyugdíjat akar, meneküljön, nem lesz ez így jó

Bukott az érinthetetlen ingatlankirály, 60 milliárd forintot vasalna be rajta az adóhatóság

Minden jel arra mutat, hogy külföldi bankokba menekítik a magyarok a devizájukat – valamit tudhatnak

Orbán Viktorig jutott az NB I-es focisták 6 milliós fizetésének híre, elképesztő a kormányzati reakció
Nem semmi, megtriplázta a pénzét, aki év elején ide fektetett be

Senki ne reménykedjen abban, hogy a lakásárak valaha csökkenni fognak

Figyelem: Így alakul a „nők 40” nyugdíj összege
