Ha a Federal Reserve kilenc hónappal korábban kezdte volna meg a kamatemelést, az amerikai infláció ma sem lenne alacsonyabb. Ez derül ki David Wilcox, a Bloomberg amerikai gazdaságkutatási igazgatójának szerdán közzétett elemzéséből.
Az elemző szimulációja szerint a fogyasztói árindex 2023 első negyedévében 5,9 százalékkal lett volna magasabb az egy évvel korábbihoz képest, ha a Fed 2022 első negyedéve helyett 2021 második negyedévében kezdte volna meg az irányadó kamatláb emelését. Ez alig különbözik a tényleges, 5,8 százalékos emelkedéstől.
Amennyiben a Fed sokkal gyorsabban reagált volna, akkor is a hetvenes évek óta a legsúlyosabb inflációs sokkot kaptuk volna a nyakunkba. A modell szerint ahhoz, hogy az inflációs problémát teljesen kivédje, a Fednek egy durva recesszióba kellett volna belehajszolnia az amerikai gazdaságot
– állítja David Wilcox.
Elkerülhetetlen volt az infláció berobbanása
A modell inflációs előrejelzései szerint ugyanakkor ennek kisebb hatása lett volna a mostantól 2025 végéig tartó időszakra. A korábbi kamatemelésnek inkább 2022-ben lett volna hatása, ekkor az infláció a második negyedévi 8,6 százalék helyett a tavalyi harmadik negyedévben érte volna el 7,6 százalék körüli csúcspontját. Ez David Wilcox szerint ugyan nem jelentéktelen különbség, de nem is olyan nagy.
A szakértő emlékeztetett, hogy Ben Bernanke korábbi Fed-elnök és Olivier Blanchard egy nemrégiben megjelent tanulmányukban vizsgálták, hogy mi okozta a világjárvány időszakában berobbant inflációt. Arra a következtetésre jutottak, hogy a kínálati sokkok szerencsétlen sorozata, majd a munkaerőpiac túlfűtöttsége volt az ok az Egyesült Államokban.
Nyilvánvaló, hogy a hatalmas fiskális támogatások bevezetése után, különösen egy súlyos kínálati zavarokkal terhelt gazdaságban, az infláció törvényszerűen berobbant. David Wilcox szerint ha a Fed a konszenzussal ellentétben sokkal korábban lépett volna, akkor egyvalamiben jól járt volna. Nevezetesen abban, hogy a gazdaság szereplői szemében sokkal hitelesebb lett volna fellépése, mint úgy, hogy elég sokáig bizonygatta az infláció megugrásának átmeneti voltát.
Nem is a jegybankok törik le az inflációt
A szakmán belül régóta tartó vita, hogy egyáltalán mennyire hatásosak a monetáris politika számára rendelkezésre álló eszközök az inflációs folyamatok kordában tartására.
Egyes közgazdászok szerint a jegybankok szélmalomharcot vívnak, a hosszabb távú inflációs trendeket ugyanis nagyon gyakran olyan elemi, a globális gazdaság egészére hatással lévő folyamatok határozzák meg, amelyekre a jegybankoknak nagyon kevés, vagy inkább semmilyen ráhatásuk sincsen.
Ilyen például a globalizáció. 2005-ben Alan Greenspan egykori Fed elnök kifejtette, szerinte a hetvenes évek inflációs sokkját követő, alacsony inflációval és volatilitással jellemzett időszak sokkal inkább volt köszönhető a globalizáció térhódításának, semmint a jegybankárok kompetenciájának.
Az amerikai jegybankelnökök körében Paul Volcker hetvenes évekbeli regnálását szokás példaként említeni. Őt hagyományosan úgy ünnepelik, mint aki a drasztikus kamatemelések sorozatával sikeresen letörte az inflációt, azonban a fenti elmélet szerint az sokkal inkább volt köszönhető a globális kereskedelem dinamikus bővülésének, semmint az egekbe felnyomott kamatoknak.
Ez a vita természetesen teljesen más megvilágításban van az Egyesült Államokban, mint egy olyan kis nyitott gazdaságban, mint a magyar. Itt ugyanis a magas kamatszint a forintárfolyamra közvetlen pozitív hatással tud lenni és az erősödő forint dezinflációs hatását kevesen vitatják.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel
