Tiszteletre méltó feladatot vállalt az újpesti önkormányzat, amikor februárban felhívást tett közzé a kerületi lapban, arra kérve a lakókat, hogy adják kölcsön a mára már lebontott lakóházakat, átrajzolt utcákat ábrázoló vagy más módon Újpesthez kötődő régi fényképeiket. A családi albumokból több mint kétszáz felvétel gyűlt össze, ezekből válogatott a rendező Gelléri István, az Újpest Galéria igazgatója és a zsűri és egészítette ki az MTI archívumából, a Budapesti Történeti Múzeumtól és a Postamúzeumtól kapott fotókkal. Így az augusztus végén az Újpesti Polgár Centrumban nyílt kiállításon 173 fényképen láthatják az érdeklődők, milyen is volt a régi Újpest. És nem csak azt. A tablókról visszaköszönnek a hajdan volt kisvárosi hétköznapok is. A városrész híres faiparát egy féltve őrzött, 132 éves felvétel reprezentálja az Országház építéséhez „csomómentes” deszkát szállító Lőwy-féle fafeldolgozó üzem faúsztatójáról.
Fotósorozatban követhető végig a máig közkedvelt Tungi (Tungsram-strand) építése. A földszintes házsorok között „álmában csönget egy picit” a rég megszűnt 8-as villamos. Az istvántelki főműhely igényes-szép épülete, a hozzá tartozó, mára vizét és szerepét vesztett víztoronnyal. A Sóraktár, a Baross utcai szegényház, a régi piac, az 1945-ös földosztás a Károlyi-uradalomban, az 1958-as Kilián Kupa-győztes focicsapat. A régmúlt, a földszintes házak, illatozó akácfákkal és virágoskertekkel, a közelmúlt tízemeletes panelházainak szomszédságában.
És a Könyves! Több családi albumból kikerült fotón látható egy-egy osztálytabló a híres-neves Könyves Kálmán Gimnáziumból. „Nem volt szebb helyi lap” - mentegetőzik a réges-régi Árpád utat ábrázoló (tényleg nem szép) levelezőlap feladója. A ma is Újpest fő ütőerének számító Árpád út ezernyi arca idéződik fel, és bizony nem deríti jókedvre a lokálpatriótákat. Hol vannak a kávéházak? 1930 környékén még nyolc volt az Árpád úton, a víztorony és a Duna között. Hol vannak a hangulatos kocsmák, éttermek? A mozik? A Tündér ma raktár, az Uránia beleolvadt az Ady Művelődési Központba, a Fény helyén gyógyszertár és bugyiüzlet működik. A harmincas években a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank újpesti fiókosztályának helyet adó, szép saroképület, a Diamont-palota szocreálosított árkádjai alatt ma török étkezde meg műkörmös-mütyürös kínálja szolgáltatásait a kávé- és teaillatú, elegáns Meinl helyén. Hol vannak a gyárak, a Pamutszövő, a Wolfner, a Mauthner? A Wolfner járt a legjobban: a gyárépület ma a különleges atmoszférájú MEO Kortárs Művészeti Gyűjteménynek ad otthont, a többiek helyén modernizált vagy új irodaépületek, bizniszcenterek, multicégek áruházai.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.