Az idei év a gazdasági növekedés erősítésének az éve, a költségvetés helyzete továbbra is stabil – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

A kormány legfontosabb célja a hiány és az államadósság további csökkentése, ehhez pedig „jó pályán vagyunk".

Az államháztartás helyzete 2023-ban jobb lett, mint 2022-ben volt, és idén további javulással számolnak. 2022-ben a háborús helyzet és energiaválság nyomán romlott drasztikusan az egyensúly, azonban tavaly már javultak a mutatók. A 2023-as büdzséből tetemes, 650 milliárd forintot elérő összegben finanszíroztak elő uniós projekteket, ám a költségvetés jelentős külső segítség nélkül állta a nehézségeket.

A gazdasági folyamatok kedvező változását mutatja, hogy a pénzforgalmi hiány a megnövelt nyugdíjtámogatások és növekvő honvédelmi kiadások mellett is csökkent, 4593 ezermilliárd forintra.

A GDP-arányos államadósság szintén tovább csökkent, 2022 végén 73,9 százalék volt, tavaly pedig tovább mérséklődött, a mutató csökkentése az EU-n belül 16 országnak, köztük Magyarországnak sikerült.

A pénzügyminiszter beszámolója szerint az elmúlt 10 napban 470 milliárd forintnyi uniós forrást számoltak el, az uniós források folyamatosan érkeznek.

Magyarország továbbra is erős tartalékokkal rendelkezik, ezek meghaladják az 1200 milliárd forintot, a gazdasági növekedés tavalyi újraindulásával pedig a kormány tovább folytatja az egyensúlyi mutatók javítását, az államadósság és az államháztartási hiány csökkentését.

Varga Mihály az újabb sikeres dollárkötvény kibocsátásról azt mondta, hogy szerdán 12 éves futamidejű dollárkötvényt bocsátottak ki 2,5 milliárd dollár értékben, a befektetők 5,6 milliárd dollár értékben tettek ajánlatot. A jelentős érdeklődés is mutatja, hogy továbbra is erős a bizalom a magyar gazdaság iránt. 

A kibocsátás emellett azt is biztosítja, hogy az ország adósságának finanszírozása több lábon álljon – tette hozzá, megemlítve, hogy mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél befektetésre ajánlott kategóriában van az ország, a hitelminősítők is bíznak a magyar gazdaságban.

Tíz éve az adósság fele külföldi tulajdonban volt, mostanra ennek aránya a negyedére csökkent

– emlékeztetett a tárcavezető, aki szerint a következő 5-6 hónapban a finanszírozási terv módosítása nem várható.

Kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a kormány számításai szerint idén 3,6 százalék körül nőhet a GDP, illetve a 2024-es költségvetés számai is ki vannak jelölve, a hiánycél a GDP-arányában 2,9 százalék.

Az MNB-t érintő kérdésre kifejtette, a tárca mindig tiszteletben tartotta a jegybank működését, az elmúlt időszak kamatdöntései erősítették a gazdaság iránti bizalmat. 

Arra nem reagált érdemben, hogy szeretne-e jegybankelnök lenni, annyit szögezett le, hogy korai még erről a kérdésről beszélni.

Varga Mihály arról is beszélt, hogy a főváros megkapta a tömegközlekedéshez járó támogatást 2023-ra, 10 milliárd forintot.