A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a múlt héten közölte, hogy
a működési költségek mérséklése és a hatékonyság növelése érdekében 15 százalékkal csökkenti munkavállalói állományát.
Kapcsolódó
A leépítés menetéről a Telex számolt be, amely szerint a felmondások kiosztását egy napra, május 22-re időzítették, amikor mindenkinek be kellett mennie a Szabadság téri épületbe.
- Az elbocsátásra kijelölt dolgozók főnöke elment az érintettekért, és lekísérte őket az elbocsátások helyszínére. A folyamat három külön tárgyalóban zajlott párhuzamosan. Az érintett dolgozón kívül mindig jelen volt egy HR-es munkatárs és a dolgozó vezetője, akik ismertették a döntést.
- A HR-es felolvasta, hogy a munkaviszony a csoportos leépítési keretrendszeren belül megszűnik. Azok, akik közös megegyezéssel fogadták el a felmondást, valamivel kedvezőbb csomagot kaptak.
- A közlés után a dolgozókat visszakísérték helyükre, azonban már elvesztették a hozzáférésüket a rendszerekhez.
- Az érintettek elbúcsúzhattak kollégáiktól.
- Akinek magánfájljai voltak a gépén, már nem tudta azokat lementeni; csak IT-s segítséggel, felügyelet mellett tudták a családi fotókat vagy dokumentumokat visszaszerezni vagy törölni.
A lap értesülései szerint a leépítés nem fűnyíróelv alapján történt. A Matolcsy-féle vezetéshez való lojalitás nem volt kizáró tényező, korábban a legfőbb bizalmi embereket már elbocsátották, főként az elnöki kabinetből, amikor Varga Mihály csapata megérkezett márciusban.
Az elbocsátásnál inkább az számított, hogy az adott részleg végez-e alaptevékenységet, vagy sem, illetve hogy az adott terület mennyire volt preferált Varga Mihály új vezetése alatt.
A hírek szerint a leépítettek között voltak olyanok is, akik a korábbi vezetés idején felduzzasztott, de a jegybanki alaptevékenységhez nem kötődő területeken dolgoztak, gyakran jelentős fizetésekért, ám munkájukat nem végezték megfelelően.
Az elbocsátások egybevágnak a magyar pénzügyi igazgatás jelentős átalakulásával: 2024 végén megszűnt az önálló Pénzügyminisztérium (PM), amely beolvadt a Nemzetgazdasági Minisztériumba (NGM). Bár a konfliktus elsősorban a két vezető, Varga Mihály és Nagy Márton között feszült, a PM-es dolgozók egy része úgy érezte, nem számíthat sok jóra, ha maradnak.
Ezért
a PM vezetői tömegesen próbáltak átigazolni az MNB-be, így mintegy 50-60 korábbi PM-es dolgozó jelent meg az MNB-ben, amelynek létszáma március végére 1775 fő volt – ezt a számot kellett jelentősen csökkenteni.
Több, leépített korábbi munkavállaló keserűen nyilatkozott arról, hogy nem tartják méltányosnak, hogy a Varga-féle vezetés előbb átmentette a saját embereit a minisztériumból, majd több mint 260 régi dolgozót bocsátott el, köztük olyanokat is, akik munkájukkal nem volt gond.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Felháborodott ápolók írtak levelet Pintér Sándornak

Fordulat a lezuhant indiai repülő ügyében: kiderülhet, miről beszéltek a pilóták a légiirányítókkal

Ennyi volt, lehúzza a rolót a rangos hazai fesztivál

Több járatát is felfüggeszti a Wizz Air
Brutális földindulás csapott le, rengeteg a sérült

Teljesen felforgatja a biciklisek életét az új KRESZ

Hason landolt egy magyar repülő a reptéren, most hozták nyilvánosságra az incidenst

Leváthatják a Budapesti Közművek éléről Mártha Imrét

Az államkincstári kamatok elveszítésével riogatnak, de ez csalás
