Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke Facebook-bejegyzésében fejtette ki a pénzügyi visszaélések, online csalásokkal szemben hozott öt csapás részleteit:

Első csapás: központi visszaélésszűrő rendszert indítanak, amely a mesterséges intelligencia segítségével a másodperc tört része alatt, még a teljesítés előtt megvizsgálja az utalásokat, és értesítést küld, ha gyanút érzékel.

Második csapás: elvárják, hogy a bankok az eddigieknél jóval aktívabban vegyenek részt a visszaélések kivédésében - a bankoknak azonnal és teljeskörűen végre kell hajtaniuk azokat az ajánlásokat, amelyeket a visszaélések megelőzése érdekében rögzítettünk.

Harmadik csapás: célzott vizsgálatokkal ellenőrizik, hogy a bankok minden tőlük elvárható intézkedést megtesznek-e a csalások visszaszorítása érdekében.

Negyedik csapás: törvénymódosítást  kezdeményeznek az ügyfelek védelme érdekében. Javasolják, hogy a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a bankok viseljék a kárt minden olyan esetben, amikor nem alkalmaztak megfelelő ügyfél-hitelesítést. Emellett javasolják kiterjeszteni a bankok kárfelelősségét azokra az esetekre is, amikor az ügyfelet a bank nevében bírják rá a fizetés kezdeményezésére.

Ötödik csapás: tájékoztató kampányt indítunk a visszaélési kockázatokról és a megelőzési lehetőségekről a banki ügyfelek részére.

A közlemény szerint, a Magyar Nemzeti Bank vezetése a jövőben is határozott választ fog adni minden olyan kockázatra, amely a magyar pénzügyi rendszert és annak ügyfeleit érinti. Az új rendszert júliusban indítják el.

Egyszerre kilenc biztosítóra csapott le az MNB

Az MNB összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt. A jegybank közlése szerint a piaci szereplőktől mielőbbi intézkedést várnak el annak érdekében, hogy garantálják a megfelelő termékfelügyeleti és -irányítási folyamatokat.
Bővebben>>>