NAV adatai szerint 2022-ben bruttó 418 ezer forint volt az átlagos havi kereset (munkaviszonyból származó jövedelem), ami nettó havi 285 ezer forintot jelentett (kedvezményekkel együtt). Ez alacsonyabb a KSH által számított 332,5 ezer forinthoz képest, amely a teljes állásban foglalkoztatottak adata.

Településtípusok szerint a legmagasabb átlagos havi nettó kereset Budapesten volt (370 ezer forint),

  • ezt követik a megyei jogú városok (304 ezer forint);
  • majd a városok (273 ezer forint);
  • a legalacsonyabb érték pedig a községekben volt (243 ezer forint).

Ez azt jelenti, hogy a budapesti munkavállalók átlagosan 22 százalékkal keresnek többet, mint egy megyei jogú városi munkavállaló, 36 százalékkal többet, mint egy városi munkavállaló és 52 százalékkal többet, mint egy községi munkavállaló.

A legmagasabb érték Gosztolán volt, ahol átlagosan 689 ezer forintot vitt haza egy munkavállaló, amihez egyedül Tornakápolna állt közel 667 ezer forintos értékkel. Az átlag csak ezen a két településen haladta meg a 600 ezer forintot, de ki kell emelni, hogy mind a két település alacsony lélekszámú.

  • A legjobb havi nettó kereset a fővárosban a II. kerületben volt (568 ezer forint);
  • a városok közül Diósdon (436 ezer forint);
  • a megyei jogú városok közül pedig Székesfehérváron (346 ezer forint).
Vármegyék tekintetében a legmagasabb érték Pest és Győr-Moson-Sopron vármegyében volt, ahol havi 315, illetve 304 ezer forintot kerestek.

Szintén magas eredmények születettek még Fejér (301 ezer forint), Komárom-Esztergom (299 ezer forint), és Vas vármegyében (284 ezer forint).

A legalacsonyabb kereseteket Szabolcs-Szatmár-Bereg (222 ezer forint), Békés (234 ezer forint), Nógrád (239 ezer forint) illetve Somogy vármegyében (239 ezer forint) érték el.

Magyarország 19 vármegyéjéből 14-ben az országos átlag alatt volt a kereset

A magyarok megdupláznák, erről még Orbán Viktor is hallgat

Még Orbán Viktor miniszterelnök sem volt hajlandó konkrét számokat közölni a jövői évi minimálbérről és garantált bérminimumról, így egyelőre marad a kérdésben a bizonytalanság. Bővebben --->