Augusztusig a házhoz menő rendszerben kihelyezett gyűjtőedényzetekben összesen több mint 176 ezer kilogramm fém- és műanyag hulladékot, valamint több mint 346 ezer kilogramm papírhulladékot gyűjtöttek be. Mára már Budapest közel egynegyedén történik háznál a szelektív hulladékgyűjtés. Problémát jelent ugyanakkor, hogy a korábban - többnyire négy konténerből álló - önkormányzati jóváhagyással kihelyezett szelektív hulladékgyűjtő szigetek közül 300-at terveznek visszavonni. A folyamat végére egyébként 650 sziget marad a fővárosban. Klug Lajos, az FKF vezérigazgatója a Napi Gazdaságnak cáfolta azt, hogy a visszavont szigetek helyén ne építenék ki azonnal a gyűjtőpontot, ilyen eset legfeljebb olyan gyakori lehet, mint a "fehér holló". Lakossági bejelentések alapján azonban a szakértők több fővárosi kerületben találtak erre precedenst.

A Fővárosi Szelektív Fesztivál célja, hogy az egyes kerületekben még alaposabban megismerkedjen a lakosság a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszerrel, a környezetvédelem fontosságával, a projekt előnyeivel, a vele járó kötelezettségekkel. "A Fővárosi Szelektív Fesztivál feladata a tájékoztatáson túl a közvélemény formálása, amit nem lehet elég korán elkezdeni. Jól tudjuk, hogy a szelektív gyűjtés már a háztartásokban, a családoknál eldől, ezért fontos, hogy megmutassuk: egy kevés odafigyeléssel nagymértékben megóvhatjuk környezetünket" - mondta Szűcs Annamária, a BVK Holding kommunikációs és PR-igazgatója.

A programsorozat Budapest tizenhat helyszínén várja az érdeklődőket, minden helyszínen egy hétig. Kiállítás, interaktív játékok, makett, különböző versenyek és öko-kézművesfoglalkozások teszik izgalmassá ezeket a napokat. Szűcs Annamária a megnyitón három pályázatot is meghirdetett: "Szeretnénk, ha minél nagyobb körben ismernék meg a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési programot a fiatalok, és minél többen aktívan segítenének az otthoni szelektív hulladékgyűjtésben, ezért három korosztályban hirdetünk pályázatot. Az óvodásoktól, kisiskolásoktól rajzokat várunk, a felső tagozatosok hűtőmágnes-tervezésben, a középiskolások pedig kisfilmek készítésében mérhetik össze kreativitásukat, miközben olvasnak, hallanak és részt vesznek a szelektív hulladékgyűjtésben."

A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtő rendszer keretében másfél-két év alatt összesen 200 ezer új szelektív hulladékgyűjtő pontot létesítenek. "A gyűjtőpontok kialakítását 2013. március 25-én kezdtük, és 2014. december végén fejezzük be. Előre meghatározott ütemterv szerint haladunk, jelenleg mintegy 50 ezer gyűjtőpontot alakítottunk ki. A társasházakhoz 240 literes, a kertes házakhoz 120 literes edényeket telepítünk. Az uniós és a hazai támogatásnak köszönhetően a lakosoknak sem az edényekért, sem a szolgáltatásért nem kell külön díjat fizetniük" - mondta el Klug Lajos, az FKF Zrt. vezérigazgatója.

A Fővárosi Szelektív Fesztivál programjait az Öko-Pack, a Humusz Szövetség és az Italos Karton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülés biztosítja. A civil szervezetek kiállítással, játszóházzal, kézműves-foglalkozásokkal, alternatív tanórákkal segítik a tájékoztatást.