A magyar autósok majdnem kétharmada, 58-59 százaléka stresszel a türelmetlen, agresszív vagy szabálytalanul vezető sofőrök miatt, ez a stressz leggyakoribb forrása az utakon - derül ki a Cristo autós alkalmazás legfrissebb - Pulzus Kutató - bevonásával készített reprezentatív kutatásból.
Az utak rossz minősége a sofőrök 37 százalékát bosszantja, ezt követi azonos arányban, 34-34 százalékkal a dugók és az utakon szabálytalanul közlekedő e-rolleresek, kerékpárosok vagy éppen gyalogosok.
Majdnem minden harmadik autósnak fejfájást okozt parkolóhelyek hiánya (28 százalék), a nem a vezetésre figyelő - például telefonáló - autósokkal pedig 27 százalékuknak van problémája. A válaszadó autósok különféle technikákat alkalmaznak a stressz leküzdésére. Az agresszív, szabálytalankodó autósoktól 43 százalékuk távolságot tart, emellett nagyjából hasonló - 41 százalékos - arányban vannak azok, akik igyekeznek fokozottabban figyelni. A megkérdezettek valamivel több mint harmada pedig az útja megtervezésével próbál felkészülni a stresszes helyzetekre. Sokan, nagyjából minden harmadik autós zene-, illetve rádió- vagy podcast-hallgatással igyekszik kikapcsolni, a megkérdezettek ötöde pedig egyszerűen kiabál vagy káromkodik.
Dr. Karap Gergő szakpszichológus, igazságügyi szakértő a kutatás eredményeit kommentálva azt mondta:
A stressz hatása alatt könnyebben felkapjuk a vizet, türelmetlenebbek vagyunk. Ebből adódóan hajlamosabbak vagyunk rosszabb döntéseket hozni, hibázni a helyzetek megítélésében; nagyon gyakori például, hogy kapásból ellenünk irányuló szándékot feltételezünk a bennünket akadályozó másik jármű vezetőjéről.
Szerinte a legfontosabb, hogy ilyenkor vezetés közben legyünk tudatosak, önreflektívek, és lássuk magunkat néha a másik közlekedő szemével is. Fogadjuk el, hogy a stressz létezik, hatást gyakorol a vezetésre, mert ha ennek tudatában vagyunk, lényegesen könnyebb tenni is ellene. A vezetés közbeni stressz leküzdését, illetve a tudatosság, az önreflektív pozíció megőrzését segítheti Karap Gergő szerint, ha egyszerűen belegondolunk: milyen következményekkel járhat egyetlen, stresszes állapotban elvétett manőver. A szabálytalanság kockázata pedig lényegesen nagyobb stresszes állapotban: a kutatásában megkérdezett autósok 15 százaléka hajt végre saját bevállalása szerint kockázatosabb manővereket, ha stresszes, és ugyanennyien vannak, akik hirtelen gyorsítanak vagy fékeznek.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási botrány lehet Európában, ha kiderül, hogy ez tényleg megtörtént Romániában

Kiesett egy bíboros a konklávéból, előkerültek Ferenc pápa levelei

Varga Mihály új törvénye hamarosan eltörli a Matolcsy-örökséget

Indulhat a roham, startra kész az ingyenes támogatás Magyarországon

Már meg is szólalt a HELL a tiltásról

Vitalij Klicskó: Putyinnal csak az erő nyelvén lehet beszélni
Az Adidas is elővette az árazógépet

Bizarr elképzelés terjed Ukrajna győzelmi esélyeiről, J.D. Vance tisztázta a helyzetet

Kiderült, mikor lövik fel a magyar űrhajóst
