Európai összehasonlításban is rendkívül alacsony a piaci lakásbérletek aránya a magyar lakáspiacon, a 2016. évi mikrocenzus szerint a lakott lakások 6,7 százalékát, mintegy 260 ezer lakást használt olyan lakó, aki azt magántulajdonostól vette bérbe. 2018-ban hazánkban a népesség 4,8 százaléka lakott piaci bérlakásban, míg az uniós tagállamok átlagában ez az arány megközelítette a 21 százalékot.
A lakáskiadás a magyarországi lakáspiac szürke zónájába tartozik, a szereplői közül sokan rejtőzködnek, viszonyai gyorsan változnak, sok tekintetben nem illeszkednek a hagyományos statisztikai adatgyűjtések fogalmi kereteibe, ezért rendkívül nehéz megbízható méréseket végezni a bérleti szektor nagyságára, lakóira és nem utolsósorban árviszonyaira vonatkozóan - írja új mutatója, a Lakbérindex kiadása alkalmából a KSH.
Az előrelépés érdekében a hivatal élt az ingatlan.com felajánlásával, a portál a hirdetési adatbázisát statisztikai hasznosításra bocsátotta, a lakbérek alakulásának megfigyelésére. A rendkívül kiterjedt, több százezer egyedi hirdetést tartalmazó adatbázis a KSH szerint strukturáltságában is alkalmas a statisztikai feldolgozásra.
Mit mutat a lakbérindex?
Egy lakás átlagos lakbére Budapesten 2015 első felében 140 ezer forint volt, ez az érték 2020 elején 175 ezer forintra emelkedett, majd a Covid-19-járvány megjelenésének hatására a második negyedévben az átlagos lakbér 156 ezer forintra csökkent. A városokban és a megyei jogú városokban hasonló tendencia figyelhető meg: az előbbiekben 2015 közepén 123 ezer, az utóbbiakban 90 ezer forint volt az átlagos fizetett lakbér. A városok magasabb lakbérszintjét az agglomerációkban található kisebb városok magasabb lakbérszintje magyarázza. Az eltérés a vizsgált időszak végén is fennállt, 2020 második negyedévében a városokban 138 ezer, míg a megyei jogú városokban 108 ezer forint volt az átlagos árszint.
Budapesten 2020 második negyedévében átlagosan 3100 forintot kellett fizetni négyzetméterenként, a megyei jogú városokban átlagosan 2000 forintot, a városokban 2200 forintot.

Budapesten a 13. illetve a 11. kerületben hirdették a legtöbb kiadó lakást a vizsgált években. A tíz legnépszerűbb kerület közül a 14. kerületben volt a legnagyobb növekedés - 2015-höz képest a megfigyelések száma több mint duplájára nőtt.
A megfigyelt hirdetések a lakáskiadók által megadott bérleti díjak voltak. Az esetek legnagyobb részében nincs arra vonatkozóan információ, hogy valóban kiadták-e a lakást, illetve, hogy a megállapodás során a kiadó engedett-e a kínálati díjból.

Íme, az öt budapesti kerületkategória:
- Budai hegyvidéki kerület: I., II., XII.
- Budai egyéb kerület: III., XI., XXII.
- Pesti belső kerület: V., VI., VII., VIII., IX.
- Pesti átmeneti kerület: X., XIII., XIV., XIX., XX.
- Pesti külső kerület: IV., XV., XVI., XVII., XVIII., XXI., XXIII.
A pesti külső kerületekben a 2015. évi bázison számított index 2020. januárjában érte el a csúcsát (161 százalék), míg a többi kerületcsoportban a lakbérindex legmagasabb értéke 140 százalék körül szóródott. A pesti külső kerületek mutatják a legdinamikusabb áremelkedést, aminek az az oka, hogy ezeket nominálisan jóval alacsonyabb árszint jellemezte a bázisidőszakban.
2020 áprilisára -feltehetően a COVID-19-járvány következében létrejövő bizonytalanság és a piacra kerülő Airbnb-lakások okozta kínálatbővülés miatt - az országos árszínvonal 2018-as szintig esett vissza. Budapesten kerületenként legalább tíz százalékpontos csökkenésről lehet beszélni, azonban a pesti belső kerületek esetén akár több mint 15 százalékpontos esés is bekövetkezett.
A teljes elemzés itt olvasható.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak

Ezt ne csinálja otthon, nagyon durván megbüntethetik érte

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Hamarosan nem postáz több számlát az MVM

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel
