Donald Trump napokban tett látogatása a szaúdi, katari és emirátusi vezetőknél jól mutatja, hogy az Egyesült Államok újra geopolitikai súlypontként tekint a régióra – nemcsak biztonságpolitikai, hanem gazdasági partnerré kívánja formálni az Öböl-térséget az új világrendben.

A látogatás során az amerikai elnök több mint 1,2 billió (1200 milliárd!) dollár értékű üzletet kötött, beleértve Szaúd-Arábia 600 milliárd dolláros amerikai befektetési ígéretét, valamint Katar 200 milliárd dolláros Boeing repülőgép-megrendelését és további 43 milliárd dollár értékű védelmi beszerzéseket.

Aranyeső az Öbölben

Fellegi Tamás szerint ezek az üzletek nemcsak az amerikai gazdaság számára hoznak jelentős bevételeket, hanem Donald Trump személyes és politikai befolyását is erősítik a régióban. 

Donald Trump amerikai elnök átveszi a Zayed-rend kitüntetést Mohamed bin Zayed Al Nahyan sejktől, az Egyesült Arab Emírségek elnökétől a Qasr Al Watanban, Abu Dhabiban, az Egyesült Arab Emírségekben 2025. május 15-én.
Donald Trump amerikai elnök átveszi a Zayed-rend kitüntetést Mohamed bin Zayed Al Nahyan sejktől, az Egyesült Arab Emírségek elnökétől a Qasr Al Watanban, Abu Dhabiban, az Egyesült Arab Emírségekben 2025. május 15-én.
Kép: Reuters, Brian Snyder

Az amerikai-kínai vámháború átmeneti szüneteltetésével kapcsolatban a dubai központú EuroAtlantic Consulting elnöke úgy látja, hogy a 145 százalékos amerikai, illetve a 125 százalékos kínai vámtarifák gyors felfüggesztése, 115-115 százalékos 90 napra szóló átmeneti csökkentése nem meghátrálás, hanem taktikai váltás:

„a felek felmérték, hogy a pénz- és tőkepiacok turbulens reakciói, valamint a globális ellátási láncok sebezhetősége miatt a nyílt konfrontáció stratégiailag is kontraproduktívvá válhat. Ugyanakkor a lépés nem pusztán gazdasági, hanem belpolitikai és szövetségi megfontolásokból is indokolt taktikai váltásként értelmezhető. Ez nem béke tehát, hanem egy stratégiai sakklépésnyi szünet az új világrend formálódó játszmájában”.

A szakértő hangsúlyozta, hogy valójában egyik fél sem nélkülözheti teljesen a másikat: az amerikai technológiai ökoszisztéma és a kínai gyártókapacitás továbbra is mélyen összefonódik. A deglobalizációs retorika mögött kölcsönös gazdasági realitások húzódnak meg. Ezért mindkét fél érdekelt lehet egy új, de számukra előnyösebb szabályrendszer kialakításában.

A Donald Trump amerikai elnököt szállító autó az amerikai és szaúdi zászlókat tartó lovas szaúdi díszőrök között, a szaúdi Rijádban, a királyi udvarban tartott fogadóünnepségen, 2025. május 13-án. Saudi Press Agency/Handout via REUTERS
A Donald Trump amerikai elnököt szállító autó az amerikai és szaúdi zászlókat tartó lovas szaúdi díszőrök között, a szaúdi Rijádban, a királyi udvarban tartott fogadóünnepségen, 2025. május 13-án.
Saudi Press Agency/Handout via Reuters

Hány százalékos vám lehetne elviselhető Pekingnek és Washingtonnak a kétoldalú kereskedelemben? Nos, Fellegi Tamás szerint egy fenntartható kompromisszum a 15–25 százalékos sávban lehetne elképzelhető, szektoronként differenciálva. Ennél magasabb szintek hosszú távon sem az amerikai fogyasztónak, sem a kínai exportőrnek nem tarthatók.

Fellegi Tamás: A vám már nem alku, hanem világrend

Trump intézkedései nem egy új aranykort hoznak el, hanem egy szabály nélküli versenyt, amelynek a világgazdaság egésze szinte garantáltan vesztese lesz. Közép-Európa kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhet – hangsúlyozta az Economxnak adott interjúban az EuroAtlantic Consulting elnöke, volt nemzeti fejlesztési miniszter.

Gazdaságilag nézve: rövid távon Kína rugalmasabban tud új piacokat találni, viszont az amerikai technológiai szektor is érzékenyen reagál a kínai beszállítói kör megbomlására. Kölcsönös függésről van szó, amely aszimmetrikus, de nem egyoldalú.

Ha a jelenlegi kardcsörtetés helyét egy tárgyalásos rendezés veszi át, az új világgazdasági korszak alapjai születhetnek meg – de ez nem a globalizáció visszatérése lesz, hanem annak újrarendezett, tömbalapú verziója. Aki most jól pozícionál, annak ez lehetőséget is jelent

– fogalmazta meg Fellegi Tamás, egyben hozzátette, hogy a kölcsönös bizalom nem retorikával, hanem új intézményes mechanizmusokkal építhető vissza. Ez évekig tartó folyamat lesz, ahol a gazdasági biztonság, az ellátási stabilitás és a politikai kiszámíthatóság számít majd.

Mi hova kerülünk?

Az EuroAtlantic Consulting elnöke úgy látja, hogy a világ újrafelosztás alatt áll – nem ideológiai, hanem geoökonómiai alapon.

Az érdekszférák kialakulása már zajlik: az Egyesült Államok, Kína és az Öböl-térség is blokkokat épít, nemcsak kereskedelmi, hanem technológiai és pénzügyi dimenzióban is.

Donald Trump amerikai elnök Abu-Dzabi trónörököse, Khaled bin Mohamed bin Zayed Al Nahyan sejk mellett sétál, miközben részt vesz egy üzleti fórumon a Qasr Al Watanban, az Egyesült Arab Emírségekbeli Abu-Dzabiban, 2025. május 16-án.
Donald Trump amerikai elnök Abu-Dzabi trónörököse, Khaled bin Mohamed bin Zayed Al Nahyan sejk mellett sétál, miközben részt vesz egy üzleti fórumon a Qasr Al Watanban, az Egyesült Arab Emírségekbeli Abu-Dzabiban, 2025. május 16-án. Kép: Reuters, Brian Snyder

„Közép-Európa nem passzívan választhatja meg a helyét a formálódó blokkrendszerben – a régió számára stratégiai kényszerpályák rajzolódnak ki. Az aktív geopolitikai és gazdasági pozíció nem ajándék, hanem tudatos kapacitásépítés és többirányú partnerségi struktúra eredménye lehet”

– hangsúlyozta Fellegi Tamás. 

Szerinte ehhez nem elég a külpolitikai újrahangolás vagy az EU-n belüli lavírozás: szükség van a régió befektetési súlyának megerősítésére, kiszámítható szabályozásra, digitális és fizikai infrastruktúra-fejlesztésre, valamint egy koordinált, saját hangú közép-európai gazdasági érdekképviseletre. 

„A blokkosodás nemcsak lehetőség, hanem nyomásgyakorlás is – a nagyhatalmak egyre inkább elvárják a lojalitás nyílt bizonyítását. Akik nem választanak egyértelműen, azokat gazdasági, technológiai vagy diplomáciai eszközökkel próbálják a pályára kényszeríteni”

– tette hozzá.

„Közép-Európa elvileg lehetne híd Kelet és Nyugat, Észak és Dél között – de csak akkor, ha önállóan és régióként képes felmutatni olyan stratégiai értéket, ami nélkülözhetetlenné teszi mindhárom nagy blokk számára. Ha nem, akkor megint csak átrajzolnak minket, mások érdekei mentén – logisztikailag, energetikailag, politikailag”

– fogalmazott Fellegi Tamás, hozzáfűzte, hogy a kínai kapcsolat e tekintetben kétélű kard: rövid távon előnyöket hozhat, főként az infrastruktúra, digitalizáció és logisztika terén, de stratégiai kitettséget is hordoz – különösen akkor, ha nem társul hozzá technológiai és szabályozási diverzifikáció, valamint többirányú partneri struktúra.

Véleménye szerint azok az országok, amelyek elsősorban a kínai együttműködésre építenek, könnyen bekerülhetnek egy olyan erőtérbe, amely valójában szűkíti a mozgásterüket más partnerek irányába.

Ez különösen érvényes az amerikaiak és az európaiak által is kiemelt frontvonalnak tekintett technológiai és AI területeken meglévő kitettségekre. Ezzel szemben azok az országok és vállalatok, amelyek tudatosan egyensúlyoznak – például a kínai technológiai és a nyugati tőkepiaci kapcsolatok között – komoly, akár tartós versenyelőnyre tehetnek szert a blokkalapú világrend új korszakában.

Mini bio:

Fellegi Tamás – A EuroAtlantic Consulting alapítója és elnöke, a cég központja a Dubai International Finance Center-ben (DIFC) található. A vállalat stratégia menedzsment tanácsadóként támogat vállalati és szuverén partnereket Európa és a Közel-Kelet között stratégiai projekteken, különösen az energia, a fintech, AI és digitalizációs üzletfejlesztés és befektetések terén.