Az általános várakozások már régóta arról szóltak, hogy majd az idei évben jelentős befektetői tőke áramlik az ingatlanpiacra, elsősorban az állampapírokból. Azonban a befektetők számának növekedése már tavaly megkezdődött pont ezen várakozások hatására.

Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetőjének magyarázata szerint a növekvő forgalommal és az áremelkedéssel kapcsolatos várakozások igen erősek voltak tavaly – és ezzel együtt az év második felében nagyobb számban megjelentek a befektetők is –, így már 2024 negyedik negyedévében megkezdődött a drágulás az ingatlanpiacon.

Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője rámutatott, hogy a tavalyi év utolsó hónapjaiban sokan azért kezdtek ingatlanvásárlásba, mert tartottak az elkövetkező hónapok áremelkedésétől, és még ezt megelőzően akartak üzletet kötni, annak érdekében, hogy így 10-15 százalékot is nyerjenek. Ők elsősorban az ingatlanpiacra visszatérő befektetők köréből kerültek ki, akik a korábbi állampapíros kitérő után ismét nagyobb potenciált láttak a hosszú távú ingatlanbefektetésben.

Ugyanezt tapasztalta Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint a nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlanpiacra csatornázásával kapcsolatos bejelentés lehetett a fordulópont, illetve annak jelentős sajtóvisszhangja eredményezett olyan várakozásokat, hogy megjelentek a piacon azok a vevők, akik még az áremelkedés előtt szerettek volna ingatlant vásárolni.

Az persze más kérdés, hogy ezzel mennyire jártak jól az eladók, mert a készpénzes vevőt ugyan szeretik az ingatlantulajdonosok, ugyanakkor ők jellemzően olcsóbban vásárolnak, komolyabban alkudoznak, mint a hiteles vevők, miközben az előny legfeljebb annyi, hogy a készpénzes vevőnél pár héttel előbb kapja meg az eladó az egyébként kisebb összegű vételárat.