További jelentős üzemanyagár emelkedés lesz péntektől a hazai kutakon. Rendületlenül emelkedik a Brent olaj ára, a forint árfolyama pedig folyamatosan gyengül a dollárral szemben. Így pénteken a benzin nagykereskedelmi árát bruttó 5 forinttal emelik, míg a gázolajért bruttó 15 forinttal kell többi fizetniük a benzinkutaknak a nagykereskedők felé.

Így péntektől az átlagárak várhatóan az alábbi szintre emelkednek: 

  • 95-ös benzin: 627 Ft/liter 
  • Gázolaj: 628 Ft/liter

Az autósok pontosan tudják, hogy a benzinkutak árai jelentősen eltérhetnek egymástól és a forgalmasabb utakon, főleg az autópályák mellett 50-60 forinttal is kérhetnek többet.

Napi.hu megnézte a holtankoljak.hu táblázata alapján, hogy június utolsó előtti napján még  571 foritnba került egy liter benzin, és 561 forintba egy liter gázolaj, a most pénteki emelésekkel azonban a benzin eléri négyhetes átlagban az 56 forintot, a gázolaj pedig a 67 forintot.

Ebből nagyon jelentős az elmút két hét, mert akkor lódultak meg az árak és már nem „csak” 2-3 forinttal, hanem 12, 13 forinttal.

Ha kiszámoljuk, hogy négy hetet veszünk alapul, akkor a gázolaj átlagosan több mint 4 forinttal drágult hetente, míg a gázolaj már majdnem megközelítette az 5 forintos áremelkedést, így jön ki az ár. 

Úgyis drága a benzin, minek a jogosítvány egymillióért?

A legolcsóbban háromszázezerért, a legdrágábban egymillióért szerezhetünk B kategóriás jogosítványt. A rezsiköltségek drágák, de az áron az dob nagyot, ki mennyire képes a gyakorlati órákon elsajátítani a tudást. Bővebben >>>

A Holtankoljak az emelést azzal indokolja, hogy rendületlenül nő a Brent olaj ára, a forint árfolyama pedig folyamatosan gyengül a dollárral szemben.

Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára a múlt pénteki üzemanyag áremelkedés után az ATV-nek ugyanerre hivatkozott, de hozzátette a 650 forintos szintet nem fogjuk elérni a következő két hónapban. Ezzel szemben Holoda Attila energetikai szakértő a Hírklikknek úgy fogalmazott, majdnem biztosra veszi, hogy egy jó darabig tartósan hatossal fog kezdődni a benzin és a gázolaj ára, és ez mindaddig így marad, amíg gyengélkedik a gazdaság, és vele együtt a forint.

Hozzátette, az üzemanyagárak másik nagy befolyásoló elemében, a nemzetközi olajárakban sem lát olyan nagy ingadozást, ami alapvetően változtatna a hazai árak alakulásának a trendjén.

Áremelkedést vár az alapanyagpiacon Molnár László, a GKI vezérigazgatója is. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) már korábban döntött a termeléscsökkenésről, ami az olajár emelkedését célozza, ez pedig a kínálatot szűkítheti. Ráadásul az orosz kőolaj jórésze ki sem jut a piacra a kereskedelmi korlátozások miatt. Így amíg az Egyesült Államokban a termelők a hiteleik fizetésére fókuszálnak, addig a nemzetközi – főként a kínai – kereslet nőhet – írta a Népszava.

A GKI vezetője szerint nem lenne meglepő, ha év végére 100 dollár körüli lenne a Brent olaj ára.

A magyar kormány nemrég szén-dioxid-kvóta-adót vetett ki a légszennyező cégekre, melyet visszamenőleg kell az érintetteknek fizetniük. Ez érzékenyen érinti a Molt, becsléseik szerint a százhalombattai finomítónak ez húszmilliárdos többletkiadást jelent, miközben a hazai piac négyötödét látja el. Molnár László arra számít, hogy a Mol ezt a többletet is az üzemanyagárakra fogja hárítani.

Hogy jövőre hogyan alakulnak az árak, azt nagyban befolyásolja, hogy januártól 41 forinttal emelkedik a jövedéki adó.

Tállai András Brüsszelre mutogat a benzin jövedéki adója miatt, a forint gyengülését meg sem említi

Hiába próbálja a kormány Brüsszelre fogni a jelentős üzemanyagár-emelést, amelyet a jövedéki adó növelése miatt kell végrehajtani, aki figyelemmel kíséri az eseményeket, az tudja, hogy Magyarországon a jövedéki adó mértékét 2016. szeptember 1-jén kettéválasztották, és különvették az adó mértékét attól függően, hogy az olaj világpiaci ára hordónként meghaladja-e az 50 dollárt. Bővebben >>>