Miközben a morózus, ám pénzes felhasználók kívánságára az újabb operációs rendszerekben már nincsenek úgynevezett húsvéti tojások (rejtett programrészletek), az internetes site-ok és keresők számos ilyen játékkal szolgálnak. Van olyan honlap, amelyik közel két tucat eldugott szolgáltatást tartalmaz.
Évtizedes múltra tekint vissza a szoftverfejlesztők azon szokása, hogy a programjaikba elrejtenek némi extraképességeket, amelyeket csak az előcsalogatásuk titkába beavatott, vagy a véletlenül rájuk találó felhasználók láthatnak. Ezeket a „kunsztokat” nevezi a számítástechnikai szakzsargon húsvéti tojásoknak – megtalálásuk minden esetben speciális parancssorozatok kiadását igényli, ezért nem egyszerű. A meglepetések lehetnek képek, valamely színdarab vagy film szereplőlistái, játékok, videók, számítógépes grafikák, amelyek a szakértők szerint az információtechnológia minden részletében megtalálhatók. Egyeseket közülük egyenesen a chipek architektúrájába „égettek bele”, másokat DVD-filmek lemezéből lehet előcsalogatni, de – mint a c|net idei húsvétitojás-gyűjteményéből kiderül –, megtalálhatók a webhelyeken és az internetes keresőkben is. A korábbi operációs rendszerek és alkalmazások „természetes” alkotóelemei voltak e meglepetések, ám manapság a fejlesztő cégek egyes kevésbé fejlett humorérzékkel, ám annál vastagabb pénztárcával rendelkező vásárlóik kifejezett kérésére, hogy az általuk vásárolt termék ne tartalmazzon „dokumentálatlan képességeket”, igyekeznek kiküszöbölni ezeket. Ennek eredményeként a c|net elemzője szerint a Windows XP és az Apple Macintosh OS X operációs rendszerekben már nincsenek húsvéti tojások.
A humorra fogékonyabb felhasználók ennek ellenére nem maradnak meglepetések nélkül, minthogy úgy tűnik, az internet átvette a szoftverektől a tojásrakók fészkének szerepét. A rejtekhelyek egyik típusát maguk a web site-ok alkotják. A nagy .com-fellendülés idején agyonhajszolt fejlesztők saját maguk és mások szórakoztatására – vagy talán pihenésképpen – alaposan megszórták ezeket húsvéti tojásokkal. Az egyik legjellemzőbb példa a Mátrix mozifilm honlapja, amelyen több mint húsz rejtett moziajánló klip, grafika, illetve a film készítéséről, szereplőiről szóló írás található. (A cikkben említett húsvéti tojások megtalálásának módja, az ehhez szükséges lépések leírása fellelhető a www.cnet.com Easter eggs 2002-es gyűjteményében.) Inkább az áprilisi tréfák, mint a húsvéti meglepetések kategóriájába tartozik az Iwin.com gyűjteménye, amely hamis hibaüzenetekből és „megvadult” képernyőkből áll. A CardCareBiz.com ezzel szemben játékokat kínál azoknak, akik véletlenül rájuk találnak, sőt, ha valakinek a gépén a felfedezés pillanatában be van kapcsolva a hangszóró, akkor még „egy kedves kis dalocskát” is meghallgathat az esemény alkalmából. Végül a webhelyek sorában meg kell említeni a húsvéti tojások gyűjteményét tartalmazó site-ot (Eeggs.com), amelynek természetesen megvan a maga viszonylag egyszerűen előcsalogatható rejtett meglepetése: elég a keresőablakba bepötyögni azt, hogy funky camel, és máris kezdődik a műsor.
Nem ígérkeznek kevésbé szórakoztatónak a webkeresőkben elrejtett húsvéti tojások. A Google könnyű kutakodást tesz lehetővé bárki számára, legyen az illető walesi vagy olyan valaki, aki mondjuk eszperantó nyelven akar keresgélni a weben. Csakhogy ez valakiknek azt az ötletet adta, hogy miért ne vehetnének fel a kereső kínálatába fiktív nyelveket is, mint például a pig latin (disznó latin) vagy a klingon (a Star Trek scifisorozatban szereplő egyik kedvelt, igencsak agresszív fajának mássalhangzó-torlódásokkal teletűzdelt nyelve). A Google vicces nyelveinek megtalálásához ki kell nyitni az internetkeresőt és ott rábökni a Bork-bork-bork, az Elmer Fudd, a Hacker (h4ck3r), a Klingon vagy a Pig latin lehetőségekre. Ezután úgy kell folytatni a keresést, ahogy azt más esetben teszi az ember. Az Ask.com feltalálta Jeeves figuráját, akinek az a tiszte, hogy barátságosabbá tegye a webkeresést a laikusok számára. Ennek a figurának adni kellett valamilyen személyiséget, csakhogy ez nem sikerült olyan kimértre, amilyet egy igazi angol inastól elvárhatnánk. Ezen a gondon segít az Ask Jeevesben elrejtett húsvéti tojás. A c|net szakírói úgy vélik, a Clickey.com-on elrejtett Hamsterdance olyan show-t produkál, amelyet leginkább egy kollégánk gépén érdemes elindítani, ha igazán jól akarunk szórakozni...
Végezetül talán érdemes megemlíteni a fejlesztők azon tréfáit, amelyekben saját magukat, illetve a konkurenciát gúnyolják ki. A Netscape Navigatora például tartalmaz egy bibliai mintára felépülő, idézeteket tartalmazó „kötetet”, amelynek egyik passzusa a Windows felhasználóira utalva közli: „...és a Mammon követői reszkessenek”. Az Internet Explorer egyes változataiban előcsalogatható a Microsoft-rendszerek egyik korábbi ismert jellegzetessége, az úgynevezett kék halál, kiegészítve egy DOS-stílusú szöveggel. Az Adobe Photoshop egyik verziójának fejlesztőcsapata a Nagy Elektromos Macska néven vált ismerté, amely a program húsvéti tojására utal. A szoftverrel versengő Microsoft-program fejlesztői erre válaszul megalkották az Atom Kutyát, amely a Paint Shop Pro egyes változatainak rejtett bugyraiban tartja szájában a Nagy Elektromos Macskát.
K. S.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.