Félhivatalos adatok szerint jelenleg nyolcszázezer szerbiai állampolgár dolgozik külföldön, és jelentős részük évente több mint 3300 eurót küld haza családjának - írja a Magyar Szó. Így egy év alatt 2,7 milliárd euró érkezik hivatalos küldeményként az országba. Azt azonban még a szakemberek sem képesek megbecsülni, hogy mennyi pénz áramlik be a hivatalos utak megkerülésével.
A félreértések elkerülése végett hangsúlyozni kell, hogy nem törvénytelen pénzmozgásról van szó, ugyanis a hatályos törvények értelmében bárki szabadon átvihet a határon tízezer eurót. Amennyiben ennél nagyobb összeg van nála, be kell jelentenie és igazolnia kell a pénz eredetét.
Kapcsolódó
Nem pörgeti a gazdaságot
Miután a nyári időszakban hatalmas tömegekben érkeznek szabadságra a vendégmunkások, logikus, hogy nem üres pénztárcával érkeznek. Véső soron megkockáztatható, hogy évente legalább négymilliárd euróval gazdagítják Szerbiát.
Ebből azonban szinte semmi sem kerül a gazdasági-pénzügyi élet keringésébe, a kivándorlók családtagjai részben felélik a pluszjövedelmet, részben otthon tartják, mert a bankok túl alacsony kamatokat kínálnak a megtakarításokra, amit az állam még meg is adóztat.
Felmerül az a kérdés is, hogy a szerbiaiak miért nem fektetik be hazájukban a külföldön megkeresett és megtakarított pénzt, akár vállalkozás formájában, akár állampapírok vásárlásával. A válasz: túl bizonytalan a szerbiai üzleti környezet.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását

Sokkoló adatok: ennyivel zuhant Ukrajna lakossága a háború óta

Mérföldkő ez a felfedezés: így lehet csökkenteni a demencia kockázatát

Ferenc pápa végrendelete: szokatlan pápatemetés lesz

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

Van valami, amivel sakkban tartja a világot: monopolhelyzetben Kína

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Még egy jelentős világszervezet vezetője távozott húsvétkor
