A Fidesz a rezsifórumok tapasztalatai alapján azt is kezdeményezi a kabinetnél, hogy a mérőórák cseréjének költsége ne a fogyasztókat terhelje, valamint hogy a mérőórákon jelzett fogyasztás és a számlázás kerüljön szinkronba - mondta a politikus. A kormánypárt "3+1" javaslatának része a bekötési, bekapcsolási díjak és fejlesztési hozzájárulások felülvizsgálata is az építési vállalkozók szövetségével való egyeztetést követően - ismertette a frakcióvezető, hozzáfűzve, hogy ezek a költségek az ország különböző területein változóak, a hálózatbővítési díjak minimum 60-70 ezer forint között mozognak.
Rogán Antal a közműalapdíjakról azt mondta, hogy ezek "nem kis költséget" jelentenek a családoknak, hiszen például a villamos energiánál ez évi 2-3 ezer forint, a gáznál 10-15 ezer, a távhőnél pedig 57-84 ezer forint. (A frakcióvezető vélhetően bruttó árakról beszélt - a szerk.) A mérőórák cseréjéről szólva megjegyezte, hogy a díjszabások itt is nagyon eltérőek, de akár 115 ezer forintba is kerülhet a csere.
Mindezzel akár évi százezer forint körüli összeget is spórolhatnak a fogyasztók - közölte Rogán Antal, hozzátéve, azt kérték, hogy a kormány a következő ülésén foglalkozzon ezekkel a kérdésekkel.
A százezres spórolás jól hangzik, de a fogyasztók túlnyomó többségét jobbára a fentiekből csak az alapdíj érinti, ami a gázszolgáltatóknál évi mintegy nettó tízezer, áramszolgáltatóknál 1,5-2 ezer forint. Magyarországon közel 5,1 millió háztartást látnak el árammal a villamosenergia-szolgáltatók, míg vezetékes gáz mintegy 3,4 millió háztartáshoz van bekötve. Csak az alapdíj eltörlésével az áramszolgáltatók elméletben összesen 7,7-10,2 milliárdot, a gázszolgáltatók mintegy 34 milliárd forintot buknának, másfelől ennyi maradna a fogyasztók zsebében, amit másra költhetnek. A kormány tervei alapján azonban ennél is nagyobb mínusszal számolhatnak a szolgáltatók.
Fél négykor az Elmű részvényei 15 000 forinton stagnáltak, az Émász papírjai pedig 4,5 százalékos veszteséggel 13 800-on forogtak.
Amint arról beszámoltunk, vasárnap Lázár János közölte azt, hogy a kormány szerdai ülésén fogja tárgyalni, hogy miként lehet nonprofittá tenni a közműszolgáltatásokat. A Miniszterelnökség államtitkára úgy fogalmazott egy lakossági fórumon, hogy "úgy látszik nem tudjuk annyival csökkenteni a rezsit, hogy ne legyenek nyereségesek az energiaszolgáltatók."
Ezt megelőzően az Elmű-Émász került célkeresztbe, a kormánynak az előre hozott közgyűlés lett gyanús.
Rogán közölte: ha a kabinet kéri az ügyben a parlament összehívását, mert mégis törvényi változtatások szükségesek, a Fidesz képviselőcsoportja támogatni fogja azt. Elismerte: mindez fájni fog a szolgáltatóknak.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Korlátozták a tej szó használatát a boltokban: vásároljon körültekintően!

Borravalót kér már a láncfűrész-kereskedő is: nem káprázik a szeme

Nyűgöt jelentenek a visszaváltós vizes palackok, kár költeni rájuk

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Fiatalkorú drogdílerekre csaptak le Magyarországon

Kár kerülgetni egy olyan súlyos problémát, ami minden második magyart érint

Grandiózus gázüzletet készíthet elő Donald Trump az elszigeteltnek mondott Vlagyimir Putyinnal

Ezzel sok nyugdíjas szembesül: minden területen kapkodnak utánuk

Kigyulladt egy mozdony a Balatonnál, aztán szarvast gázolt a vonat ugyanazon a vonalon
