Az elmúlt években olyan mértékben nőtt a napelemes rendszerek beépítettsége Magyarországon, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási hivatal adatai szerint évről évre megduplázódik a háztartási méretű kiserőművek beépített kapacitása.

A növekedés szembetűnő: amíg 2008-ban a háztartási méretű kiserőművek összteljesítőképessége mindössze 505 kW volt, addig 2015-ben már 128 863 kW. Ezek után nem meglepő, hogy 2015 végén már összesen 15 226 darab kiserőmű csatlakozott a villamosenergiahálózatra, ami az előző év végi 8903 darabhoz képest 71 százalékos növekedést jelent.
Bár ezen erőművek földgázt, biogázt, víz- és szélenergiát is hasznosítanak, a napenergia viszi a prímet, ami az összes beépített teljesítmény 98,996 százalékát, avagy 127569 kW-t hozott. A hivatal szerint a napenergia ekkora mértékű térnyerésének több oka van, így például az elmúlt években rohamosan csökkent a bekerülési költség, ráadásul a költségeket pályázati úton is lehetett csökkenteni.
Hogy a növekedés nagyrészt a lakosságnak köszönhető, azt jól mutatja az alábbi ábra:

Eszerint a legtöbb háztartási méretű kiserőmű 5 kW alatti kategóriában található, az intézményi és a céges szegmensre jellemző 10-50 kW méretkategóriában már csak feleannyi erőművet regisztrált a hatóság. A MEKH megjegyzi, hogy az 50 kW feletti mérettartományban is növekszik a nem engedélyköteles kiserőművek száma, és bár itt kiegyenlítettebb a felhasznált energiahordozók szerinti megoszlás, a növekedés motorjának ebben a kategóriában is a napelemek tekinthetők.
És hogy mire elég a közel 128 ezer kW? Elég sok mindenre, egy paksi blokk - a négyből - maximális kapacitáson például évente 500 ezer kw áramot tudna termelni, azaz ha továbbra is folytatódik az elmúlt két évben tapasztalható trend és továbbra is megduplázódik a mennyiség, akkor két éven belül a háztáji napenergiatermelés elérheti egy paksi blokk teljesítményét.

Hogy emberközelbe hozzuk ezeket termelt energiamennyiséget, érdemesebb kilowattórában (kWh) számolni. Egy kWh, az egy 1 kilowatt (kW) állandó teljesítménnyel, 1 óra (h) alatt elvégzett energia-, vagy munkamennyiség. Egy kWh energiamennyiséggel az EDF Démász adatai szerint egy villanyborotvát öt éven keresztül minden nap használhatnánk, egy energiatakarékos izzóval 50 órát tudnánk világítani, a hajszárítót egy órán keresztül tudnánk használni, a hűtővel fél napig tudnánk hűteni, egy számítógépet 3, egy tévét pedig 6-9 óráig tudnánk használni, egy kávéfőzővel 40 csésze kávét tudnánk főzni, vagy ha úgy tetszik, akkor egy késélezővel 12 ezer kést tudnánk megélezni.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ingyen adja az MVM az amperbővítést, de súlyos százezrekbe is fájhat a procedúra

Figyelem, hatalmas változás jön a Messengerben

A nyugdíjas néni egész élete megtakarítását akarta befektetni: története óvatosságra int

A valóság gyorsvonatként jött szembe az ukrán elnökkel - így látja Szijjártó Péter

Szellemvárost találtak a Balaton partján

Korlátozták a tej szó használatát a boltokban: vásároljon körültekintően!

Kipécéztek egy hétköznapi tárgyat a légitársaságok: a tiltólistás holmi bárki csomagjában ott lapulhat

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Németország beáll a sor elejére, és magával húzza európai partnereit is
