A héten fogadták el a parlamentben a felsőoktatással, szakképzéssel és felnőttképzéssel kapcsolatos törvény módosítását. A változás érinti a felsőoktatási felvételi rendszert, és a nyelvvizsga-amnesztia kérdését is.
Jelentős újítás lesz, hogy jövőre a felsőoktatási felvételihez nem kell más csak egy telefonos applikáció. A jelentkezés teljes mértékben elektronikusan zajlik majd, mondta a Magyar Nemzetnek Hankó Balázs felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkár.
Szeptemberig sok minden eldől
A 2023-as általános felsőoktatási felvételi eljárást csak Ügyfélkapuval lehet hitelesíteni, megszűnik a hitelesítő adatlap postai beküldése, a dokumentumokat is csak online lehet benyújtani, már ezeket sem lehet postán küldeni, hanem kizárólag E-felvételiben kell feltölteni.
A felsőoktatás az elmúlt két évben alapvetően változott meg, és a hallgatók nyolcvan százaléka vagy közfeladatot ellátó alapítványi vagy egyházi felsőoktatási intézménybe jár - fogalmazott az államtitkár.
Az oktatókkal és a hallgatókkal folytatott egyeztetés után világossá vált, hogy a felvételi rendszer megfelelően működik, de szükség van arra, hogy az egyetemek nagyobb szabadságot kapjanak a követelmények meghatározásában.
Egyes, a hallgatók helyzetét könnyítő változások azonban már a 2023-as felvételiben is lesznek.
Jön a sokadik nyelvvizsga-amnesztia
Az új törvény szerint módosul a diplomák kiadásának rendje is, és nem lesz mindenhol az oklevelek kiadásának feltétele a B2-es nyelvvizsga.
A szerdán elfogadott törvény általános indoklásában az áll: a nyelvvizsga követelménye, egy adott idegen nyelv ismeretének igazolása számos ponton jelenik meg a felsőoktatási jogban. A nyelvvizsga, mint adminisztratív követelmény önmagában nem biztosít kellő idegen szaknyelvi ismereteket ahhoz, hogy az adott felsőfokú végzettséget szerzett hallgatók megfeleljenek a munkaerőpiac elvárásainak, ezért célszerű, ha – a munkaerőpiaci folyamatokat elemző és vizsgáló – felsőoktatási intézmények döntési kompetenciájába kerül a végzettséghez igazodó idegen nyelvi ismeretek elsajátításának és mérésének meghatározása.
Az elfogadott jogszabály alapján a diplomák kiadásának előfeltétele csupán a záróvizsga teljesítése lesz.
De persze ettől még a hallgatók tanulhatnak majd idegen nyelveket, a törvény ugyanis előírja, hogy a felsőoktatási intézményeknek idegen szaknyelvi ismereteket kell oktatniuk. Sőt: akár úgy is dönthetnek, hogy a tanterv részévé tesznek valamilyen nyelvi mérést vagy akár a nyelvvizsga megszerzését.
Azok a hallgatók jártak most jól, akik 2021 augusztusa után államvizsgáztak, de nem szereztek nyelvvizsgát, átvehetik nyelvvizsga nélkül is a diplomájukat.
Az Európai Unió ajánlása alapján, a jövőben a felsőoktatási intézmények bármelyik tantárgy, kurzus, modul elvégzéséért kiállíthatnak egy úgynevezett mikrotanúsítványt is, ez egy közokirat. Az igazolás azt bizonyítja, hogy a hallgató a felsőoktatási intézmény valamely kurzusát elvégezte, és ennek az eredményét igazolja.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Korlátozták a tej szó használatát a boltokban: vásároljon körültekintően!

Borravalót kér már a láncfűrész-kereskedő is: nem káprázik a szeme

Nyűgöt jelentenek a visszaváltós vizes palackok, kár költeni rájuk

Fiatalkorú drogdílerekre csaptak le Magyarországon

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Grandiózus gázüzletet készíthet elő Donald Trump az elszigeteltnek mondott Vlagyimir Putyinnal

Kár kerülgetni egy olyan súlyos problémát, ami minden második magyart érint

Ezzel sok nyugdíjas szembesül: minden területen kapkodnak utánuk

A fél világra ráijesztett Amerika, nem is múlt el a veszély
