Miközben Fonyódtól Zamárdiig kormányközeli cégek építik be szállodákkal és apartmanházakkal a Balaton partját, az egyik legértékesebb vízparti ingatlan, addig a - volt szocialista miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc egyik beszédéről is elhíresült - balatonőszödi kormányüdülő 2016 decembere óta üresen áll. Pedig kiváló adottságokkal rendelkezik: saját kikötője van, a 16 hektáros területen három szálloda volt, öt villa a kiemelt vezetőknek, öt kisebb ház az őrezrednek és két kiszolgáló épület. Összesen 250 főt tudtak itt elszállásolni.
Egyelőre bizonytalan, hogy mi lesz a kormányüdülő sorsa. "A balatonőszödi volt kormányüdülő értékesítéséről nem született döntés" - válaszolta lapunknak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. Ottjártunkkor is lelakatolt kapukkal találkoztunk, a komplexumot pedig a Civil Biztonsági Szolgálat védte az illetéktelenektől. A Napi.hu is megírta, hogy milliárdokat költ az MNV vagyonvédelemre, a legutóbbi közbeszerzésen pedig ismét eredményesen pályázott Pintér Sándor volt belügyminiszter cége. Már 2016-ban arról lehetett olvasni, hogy az állam eladná az értékes ingatlant, de eddig nem hirdette meg.
A Magyar Posta megszabadulhat egy ingatlanától
Az MNV viszont ismét megszabadulna a bagolyirtási kormányzati üdülőszállótól Mátraszentimrén. A két hektáros telken álló mintegy 680 négyzetméteres házért 86 millió forintot szeretne kapni az állam. Az ingatlanra szeptember 4-től lehet licitálni.
Több forrásból is úgy értesült a Napi.hu, hogy a Magyar Postának sikerült eladnia a hármas metró Ecseri úti megállójánál, az Üllői út 114-116. szám alatt található épületeit - köztük a volt Postás Hotelt -, a két változatban, illetve méretben, 1,6 vagy 1,2 milliárd forintért eladásra meghirdetett ingatlan hat épületegységéből négyet tartalmazott az állami cég kiírása. A teljes ingatlan területének 59 százaléka volt az állami cég tulajdonában, a fennmaradó részt a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt. birtokolja. Egyelőre egyik társaság sem akarta megerősíteni az üzlet megkötését. A posta több más üdülőjét is kiárusítja országszerte.
Gáz is jöhet a termálvíz mellé
Külföldön viszont nem elad, hanem vásárol a magyar állam. Még tavaly szóltak arról a szlovén sajtóhírek, hogy a magyar állam a Terme Lendava (egy 120 szobás Lipa hotel, kemping, apartmanfalu és fejlesztési telek) megvásárlására készül. A Comitatus-Energia, amin keresztül az üzletet bonyolítják, 2018 végéig az MNV felügyelete alá tartozott, aztán átkerült a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára alá. Megkérdeztük az illetékeseket, hogy mi indokolja a vásárlást és hol tart az üzlet, de eddig nem érkezett válasz.
Többet tud viszont a szlovéniai Népújság, amely szerint "az üzleti megállapodás megkötése ellenére a magyar Comitatus-Energia Zrt. és a Sava Turizem Rt. közötti üzlet lezárása még nem történt meg. A Sava elvégezte az eladáshoz szükséges jogi és szervezeti módosításokat, de a 9 millió eurós ügylet befejezése a termálvíz-kitermelés koncessziós jogának az átvitele miatt (amely állami követelmény) még várat magára" - írta a szlovéniai magyarok hetilapja.
A lap értesülései szerint az üzlet lényege az energia, a gázkitermelés lenne a Terme Lendava termálvíz-kitermelési furataiból. A jog a Sava Turizem Rt.-t illeti meg. A szakavatottak szerint Petesházán lévő furat elmélyítésével a gázkitermelés is lehetséges lenne. Mindkettőhöz koncessziós jog, azaz a szlovén állam beleegyezése szükséges. Amíg az átvitel nem történik meg, a koncessziós jog a Sava Turizem Rt. tulajdonában marad, ahogy a Terme Lendava leányvállalat is. Még 2011-ben lehetett arról olvasni, hogy akár kilencmilliárd köbméternyi földgázt, azaz Szlovénia közel egy évtizedes igényét kielégítő mennyiséget is rejthet az a Petesháza alatt található lelőhely, amelyre akkoriban bukkant egy angol cég.
Termálhotel és fociakadémia
A Magyar Nemzet pedig arról írt korábban, hogy a magyar állam által most megvenni szándékozott Lipa hotel termálvizes fedett medencéjét 1982 végén adták át. Egy évvel korábban a petesházi olajkutakból származó termálvizet természetes gyógyvíznek minősítették, a szálloda pedig 1984-ben Szlovénia egyik legújabb gyógyfürdője lett. Évente mintegy 100 ezer vendégéjszakával büszkélkedhet a létesítmény. Ráadásul a közvetlen szomszédságában épül a lendvai fociakadémia, ami 1,3 milliárd forinttal támogat a magyar állam.
Azt viszont már júliusban bejelentette a kormány, hogy Magyarország tengeri kikötőt és kijáratot létesít az olaszországi Triesztben a magyar vállalkozások számára. Magyarország egy 300 méter hosszú partszakasszal rendelkező 32 hektáros területet vásárolt meg Trieszt kikötőjében 31 millió euróért, 60 éves koncessziós szerződés keretében.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Többet ártanának, mint használnának az új uniós szállítási szabályok

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Kiégnek a német dolgozók, utálják a munkájukat

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

A cápák nem vérszomjas gyilkosok – egy új kutatás megcáfolja, amit eddig hittünk

Durván bezuhant Trump népszerűsége
