Ha ragaszkodunk a számokhoz, akkor azt mondhatjuk, hogy az Amerikai Egyesült Államokban és Európában egy felhőkarcoló úgy 150 méter magasságnál kezdődik, a 300 méternél magasabb épületeket pedig „szuper magas” jelzővel illetik, de valójában az ezeknél alacsonyabbakat is szokás felhőkarcolónak nevezni, ha kimagasodnak környezetükből.
A világ égimeszelői már a kilométeres magasságot célozzák
A 20. századig még emberi léptékű épületek jellemezték a világot, ritkák voltak a hat emeletesnél magasabb házak, már csak azért is, mert még ha lett is volna megfelelő építési technológia, akkor is gondot jelentett volna a mindennapos használatban a lift és a folyóvíz hiánya.
Aztán a rohamos technikai fejlődéssel minden megváltozott, és sorra épültek világszerte a magasabbnál magasabb épületek, ahogy ez a videó is bemutatja.
A magasság fogalma persze időközben egyre többet és többet jelentett, mert amíg a maga idején a philadelphiai városházának mindössze 167 méter is elég volt ahhoz 1901-ben, hogy a világ legmagasabbja legyen, a mostani csúcstartó, a dubaji Kalifa-torony már 828 méterrel emelkedik a környezete fölé, miközben máris épülnek az újabb csúcsdöngetők, és a Dubai Creek torony 1345 méteres magasságával még Magyarország legmagasabb hegycsúcsánál, a Kékestetőnél (1015 méter) is magasabb lesz.
Budapest legmagasabb építményei
Ennyi világkitekintés után nézzünk körül Budapesten, mi, merre, hány méter.
Azt már említettük, hogy felhőkarcoló, pontosabban inkább toronyház kategóriában a MOL Campus a jelenlegi csúcstartó a maga 143 méteres magasságával, de vannak nála nagyobb építmények is, szám szerint négy darab, így aztán az abszolút mezőnyben a Kopaszi gát monstruma mindössze az ötödik helyezett:
- Az MVM Észak-Budai Fűtőerőmű kéménye 216 méter.
- A Széchenyi-hegyi adótorony 192 méter.
- A Száva utcai adótorony 154 méter.
- A Kelenföldi Erőmű kéménye 146 méter.
- A Mol Campus 143 méter.
Látogatható lett ez a budapesti szenzáció
Megnyitott a látogatók előtt Magyarország legmagasabb épülete, ingyenes a belépés, csak a panorámáért kell fizetni.Bővebben→
Újabb toronyházak épülnek Budapesten
A magyar olajvállalat székháza Dél-Budán magasodik, Észak-Pesten pedig egy nagy hazai pénzintézet, az MBH Bank kezdett toronyház-építésbe az Árpád híd pesti hídfőjénél, az Agora Budapest már elkészült épületei mellett.
A Magyar Közlöny részleteket is közöl a projektről, például azt, hogy a 2026-ban átadni tervezett építmény nem kevesebb, mint három toronyból áll majd, illetve az új jogszabály meghatározza a székház három tornyának méretét is. Eszerint
A KELETI TORONY 90, A KÖZÉPSŐ 78, A NYUGATI PEDIG 65 MÉTER MAGAS LEHET.
A beruházás megvalósításának és az építési és használatbavételi engedély kiadásának nem feltétele a településrendezési eszköz szerinti új közlekedési csomópont létesítése, az infrastrukturális feltételek biztosítása, az infrastruktúra-fejlesztések megvalósítása
– olvasható a dokumentumban.
A projekt „Bankszékház építésére irányuló beruházás" néven fut, a megvalósítás helyszíne Budapest XIII. kerület belterület 25801/6 helyrajzi számú ingatlan, amely az Agora projekt Agora Sky nevű alprojektjéhez tartozik.
Az Agora Budapest irodafejlesztés 2017 tavaszán kezdődött a Róbert Károly körút és a Váci út kereszteződésében a Make Architects és a Finta Stúdió tervei alapján. Az MBH Bank korábban hangsúlyozta, hogy a leendő székház helyszínének kiválasztása során a könnyű megközelíthetőségen túl fontos szempont volt a projekt készültségi szintje, illetve a már megkezdett építési munkálatok is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

A kínaiak csak modern vasutat tudnak építeni, de a Budapest-Belgrád vonal nem ilyen

Aki nem enged az árból nem tudja eladni az ingatlanát

Fontos banki változások jönnek, mindenkit érintenek

Az újraiparosodó Magyarország elvesztette legfontosabb tartalékát

Európa legmodernebb tankját fogják gyártani Magyarországon
