A megkérdezettek több mint fele elutasító a külföldi munkavállalókkal kapcsolatban: ez a férfiaknál 53, míg a nőknél 69 százalék. A férfiak szignifikánsan magasabb arányban (23 százalék) támogatták a külföldi munkaerő itthoni alkalmazását, mint a nők (13 százalék). Az erősebbik nem 17 százalékának nincs kifogása a külföldi munkaerővel, ha az nem Európán kívülről érkezik, a nőknél ez az arány 9 százalék.
A 18-39 éves korosztály 52 százaléka nem támogatja a külföldiek magyarországi munkavállalását, a 40-59 éves korúak körében már 64 százalék ez az arány, míg a legidősebb korosztály a leginkább elutasító ezen a téren (71 százalék).
Vegyes a vendégmunkások fogadtatása a hazai munkahelyeken, akiknek a beilleszkedése nagyban függ a munkáltatók hozzáállásától. Gyakori feszültségforrás a javadalmazás, illetve a külföldről érkező munkaerővel szemben elnézőbb hozzáállás. Sok munkahelyen ugyanakkor fellélegezhetnek a dolgozók.
Azok között, akik támogatják a külföldiek itteni munkavállalását, nem volt nagy különbség a korcsoportok között: 16-18 százalék között van az arányuk. Jóval nagyobb a megoszlás viszont annál a kérdésnél, hogy jöjjenek külföldi munkavállalók, csak ne Ázsiából. Itt a 18-39 évesek egyötöde válaszolt igennel, a középkorúaknák (40-59 évesek) viszont már csak 9 százalékos az arány, míg a legidősebbeknél csupán 7 százalék.
A végzettség alapvetően meghatározza a külföldi munkavállalókhoz történő hozzáállást. Jóval elfogadóbbak a felsőfokú végzettségűek, akiknek a 30 százaléka támogatja az üres hazai munkahelyek feltöltését külföldiekkel, a középfokú végzettségűeknék ez 22 százalék, míg az alapfokú végzettséggel bíróknál mindössze 12 százalék állt hozzá pozitívan a kérdéshez.
A diplomások kevesebb mint fele (47 százalék) ragaszkodott ahhoz, hogy itthoni munkahelyre csak magyar munkavállalót vegyenek fel. A középfokú végzettségűeknél már ezt akarja a többség (54 százalék), míg az alapfokú végzettségű megkérdezetteknél ez az arány már 70 százalék.
Településtípus szerint a fővárosban (22 százalék) és a megyeszékhelyeken (20 százalék) elfogadóbbak az emberek a vendégmunkásokkal szemben, míg a községekben a leginkább elutasítóak, ahol mindössze a 12 százalékuk látna szívesen külföldi munkavállalót.

Egyre nehezebb a kutatási adatvétel
A hagyományos kutatási adatfelvétel az egész világon válságban van. Egyre nehezebb személyes interjúkat készíteni, a válaszadói hajlandóság csökkenése miatt a telefon-interjús megkeresés is egyre nagyobb nehézségekbe ütközik. A vezetékes telefont elsősorban az idősebbek használják, a mobiltelefon beszéd-átviteli funkciója pedig kezd kiszorulni a fiatalok és a nagyon fiatalok kommunikációs eszköztárából. A személyes adatfelvétel mindezek miatt drágább lett.
A Pulzus© Kutatási Rendszer az egyik legújabb kutatási technika, ami egy elsősorban okostelefonokra telepített alkalmazás segítségével teszi lehetővé piac- és véleménykutatások kivitelezését. A kérdezés átfutási ideje nem hetekben, hanem órákban, maximum néhány napban mérhető, ilyen módon „real-time” adatokkal szolgál. A Pulzus© Kutatási Rendszerrel végzett kutatások árai kedvezőek, hiszen nem rakódnak rá a terepmunka nagyobb költségei.
A Magyar Target-Pulzus Média Kutató Kft. tulajdonosi köre és munkatársai több évtizedes telemarketing, piackutatási és véleménykutatási tapasztalattal rendelkeznek. Munkájukat a legmodernebb technikai eszközök támogatják. Amiben segítségére van a Pulzus© Kutatási Rendszer:
- Nagy mintavétel, gyors kutatás.
- Speciális célcsoportok, előre felmért jellemzőkkel.
- Valódi válaszok, befolyásolás nélkül.
- Több szempont szerinti kimutatásban történő hatáselemzés.
- Az aktív mintavétel biztosítja, hogy a megfelelő emberek megfelelő arányban kerüljenek a válaszadói panelből a konkrét mintába.
A felmérés befejezése után, az eredmények reprezentativitásának biztosítása érdekében, az adatokat relatív fontossági értékekkel látják el, hogy a minta összetétele közelítsen a nemzeti profilhoz (statisztikai súlyozás). Ez a módszertan megfelel annak, ahogyan minden kutatóintézet finomhangoló intézkedésként súlyozza az adatokat.
A Pulzus © Kutatási Rendszer esetében életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus alapján végzik el a súlyozást. A statisztikai súlyozás elvégzésével eredményeik az ország egészének, vagy a kutatás témájának megfelelő társadalmi, fogyasztói csoportnak a véleményét, szokásait, cselekvési szándékait megbízhatóan tükrözik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Befellegzett Oroszországnak, az eddigi legszigorúbb szankciók jönnek

Trump fegyvereket küld Ukrajnának, és úgy beszél Putyinról, mint egy óvodásról

Magyar Péter azt állítja, kiszivárogtatta Rogán Antal bizalmas jegyzőkönyvét

Az embereknek tele van a hócipője a lerobbant balatoni strandbüfékkel – Végre megnyílt az első VIP-cukrászda
Szörnyű tragédia történt a reptéren, még a forgalom is leállt

Ennyi pénzt kapnak a kormánytól azok az iskolás lányok, akik gyermeket vállalnak

Testkamerát kapnak a bolti dolgozók: ennyire súlyos a helyzet a H&M-ben

Baljós árnyak az utazók felett: csődhullám fenyeget?

Az orbáni terv révbe ért: Trump a legjobbkor adja meg, amire rég várt Magyarország
