Nap mint nap kerülhet mikroműanyag a szervezetünkbe – anélkül, hogy észrevennénk. Műszálas ruhák, eldobható arcmaszkok, műanyag csomagolású termékek – mind ismerős tárgyak, amelyek láthatatlan veszélyt rejtenek. A belőlük felszabaduló mikroműanyag-részecskék bekerülhetnek a testünkbe, ahol felhalmozódhatnak és hosszú távon egészségkárosító hatásokat idézhetnek elő – írja a Dívány.

Sokan úgy gondolják, a mikroműanyag kizárólag az óceánok problémája – pedig ez a szennyező anyag már a levegőben, az ételeinkben, sőt, a vérünkben is jelen van. A műszálas ruhákból mosás közben szabadulnak fel apró szálak, és a kozmetikumok vagy élelmiszer-csomagolások is rejtett források lehetnek.

Mindenhol ott vannak

Tanulmányok szerint az eldobható arcmaszkokból légzés közben műanyagrostok juthatnak a tüdőnkbe. A belélegzett és lenyelt mikroműanyagokat már kimutatták az emberi szervekben, mint a máj, a tüdő, a gyomor-bél traktus vagy éppen a vér – de még az anyatejben és a magzatvízben is jelen lehetnek.

Állatkísérletek arra utalnak, hogy ezek a részecskék gyulladást, oxidatív stresszt, sőt, DNS-károsodást és immunrendszeri zavarokat is okozhatnak. Emberi vizsgálatok alapján a mikroműanyagok növelhetik a szívroham, a stroke és a korai halálozás kockázatát, de felmerült a hormonháztartás felborulása, termékenységi problémák és daganatos megbetegedések lehetősége is.

Mit tehetünk a védelemért?

  • természetes anyagú ruhák viselése, műszálas darabok kerülése;
  • eldobható műanyagok minimalizálása;
  • rendszeres szellőztetés, amellyel csökkentheted a beltéri mikroszálak koncentrációja;
  • szűrt víz használata a palackozott helyett, ezzel elkerülheted a mikroműanyag-bevitelt.

Bár a műanyagot teljesen kiiktatni nem tudjuk, néhány egyszerű lépéssel csökkenthetjük a kockázatokat.