Lépcsőzetesen törleszti a hiteltőkét az AXA Colonia
Az AXA Colonia lépcsőzetes szolgáltatású életbiztosítási módozata annyiban különbözik az ING NN és az ÁB-Aegon által nyújtott már bemutatott két konstrukciótól, hogy a biztosító nem a futamidő végén, hanem több lépcsőben törleszti a bankhitel tőkéjét, illetve többféle hitel is felvehető. Így az ügyfél végső terhei kisebbek lesznek, igaz, a hitelhez sem lehet hozzájutni azonnal.
Az Axa Colonia lépcsőzetes szolgáltatású életbiztosítása 19 éves tartamú, szemben az eddig bemutatott termékekkel (NAPI Befektető, 2001. május 28., 12 oldal, június 5., 12. oldal, június 11., 11. oldal), amelyek 10 éves lejáratúak voltak. A MultiCash programban a férfiak 18-50 éves, a nők pedig 18-55 éves korukban köthetik meg ezt a biztosítást. A tizedik évfordulón a biztosító kifizeti a kezdeti biztosítási összeg 40 százalékát, majd a 13., a 16. és a 19. évfordulón a 20-20 százalékát. A hitelt kettő, illetve öt év után lehet felvenni, az összege megegyezik a biztosítás összegével. A hitel felvételéhez erről szóló záradékkal kell ellátni a szerződést.
A biztosító minden év elején felajánlja a biztosítási díj emelését, amit a biztosított - az első alkalmat leszámítva - visszautasíthat. Ha ezt teszi, akkor az 5 százalék feletti többlethozam 90 százaléka jár neki. Ha viszont él a díjemelés (indexálás) lehetőségével, akkor a biztosítási díja is emelkedik. A többlethozam-visszatérítés ilyenkor is jár. A hitelek közül jelenleg a BACA és az FHB 5 különböző típusú hitelét kínálja a biztosító. Az FHB-tól az úgynevezett kiegészítő kamattámogatású (jelenleg 6,75 százalék kamattal megszerezhető) és a jelzálog-kamattámogatású (11 százalékos) hitelek vehetők fel. A BACA két speciálisan az életbiztosításokra kidolgozott hitelt kínál 15, illetve 10 év lejárattal, amelyek kamata 15,9, illetve 16 százalék. A BACA-nál mód van ezenkívül az általános piaci kamatozású hitel rendelkezésre bocsátására is, erre akkor kerülhet sor, ha a hiteligénylő a biztosításban rögzítettnél magasabb összeget kíván igényelni és erre a bonitása is megfelelő. Az ügyfél a kamatot a banknak törleszti, míg a tőkét a biztosításból törlesztik. Ez alól kivétel a BACA 10 éves lejáratú hitele, itt tőketörlesztés is lehetséges egyidejűleg. Jelenleg készíti elő a biztosító egy újabb bank termékeinek bevonását, valamint a saját forrású finanszírozást is.
Két táblázatban mutatjuk be azt a kalkulációt, amely az ügyfél cash-flow-ját hasonlítja össze a különböző hitelkamatú termékek esetén, vagyis az összes befizetett és kapott pénzek különbözetét, ami egy sima hitelezésnél, illetve egy életbiztosításos konstrukciónál felmerül. Egy 3 millió forintos hitelnél - futamidőtől és konstrukciótól függően - ez a különbség 1,4-2 millió forint lehet, tehát 20-32 százalék közötti összeggel kevesebb lehet a szaldó. (A kamatok, hozamok változásával ez az összeg eltérő lehet, de mindenképpen figyelemre méltó.) Itt az életbiztosítással kombinált jelzáloghitel-konstrukció jelentős előnye egyrészt az adókedvezményből származik, másrészt a visszafizetési konstrukciók eltéréséből, vagyis abból, hogy annak ellenére, hogy az ügyfél az elején havonta több terhet vállal a vegyes konstrukciónál, mint egy tiszta hitelnél, 5 év elteltével jelentősen csökken a tőketartozása és a közvetkező 5 év elteltével megint kisebb lesz, míg egy hagyományos annuitásos hitelnél ez nem így működik.
A biztosítással kombinált hitel előnye az is - ezt a többi konstrukciónál is láttuk -, hogy a bankok a piaci kamatozású hiteleiknél olcsóbban adják. A támogatott hiteleknél (FHB) pedig a hitelbírálati vagy folyósítási jutalék alól mentesül az ügyfél.
Németh Géza
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.